Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu – od kiedy czuć ruchy dziecka, jak je pobudzić?

Każda przyszła mama z niecierpliwością czeka na pierwsze ruchy płodu. Kiedy więc ruchy dziecka w brzuchu są rzadsze i mniej wyczuwalne, to naturalne, że zaczyna się martwić. Warto wiedzieć, jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu, by poczuć spokój i mieć pewność, że wszystko z maluszkiem jest dobrze. W artykule odpowiadamy m.in. na pytanie, kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka i czy jest to zależne od twojej masy ciała?

Kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka?

Twoje dziecko zacznie się ruszać już około 7.-8. tygodnia ciąży, jednak na tym etapie jego poczynania będziesz mogła zaobserwować jedynie w czasie badania USG. W którym tygodniu czuć ruchy dziecka? Wyraźne ruchy płodu rzadko pojawiają się przed 20. tygodniem ciąży.

Od czego zależy, jak szybko poczujesz ruchy dziecka? Kobiety, które już rodziły, z reguły są w stanie wcześniej wyczuć ruchy dziecka, pierworódki natomiast często mają problem z odróżnieniem ich od uczucia przelewania czy ruchów jelit. Niemałe znaczenie ma również budowa ciała – jeśli jesteś szczupła, pierwszych ruchów dziecka spodziewaj się już około 16.18. tygodnia ciąży.

Pierwsze ruchy dziecka są delikatne i przypominają słabe muśnięcie od środka brzucha. Z kolei zdecydowanych ruchów płodu, które pojawiają się w okolicach 16.-23. tygodnia ciąży, nie sposób pomylić z niczym innym.

Odczuwanie ruchów dziecka jest jednym z najbardziej wyjątkowych momentów dla przyszłych rodziców. Wreszcie mogą z nim nawiązywać wyczuwalny kontakt! Dziecko czuje bowiem nacisk i dotyk brzucha. Delikatne głaskanie brzucha działa na nie uspokajająco, a lekkie pukanie zachęca do oddania gestu i podążania za ruchem. Tak jak chodzenie odczuwa jako przyjemne kołysanie, tak ingerencja w brzuch jest dla niego czymś, co wzbudza ciekawość. Płód reaguje również na mniej przyjemne bodźce – zbyt silny nacisk czy uderzenie, których należy w czasie ciąży unikać.

Zabawy z brzuszkiem są istotnym elementem budowania więzi z dzieckiem. Każdy odwzajemniony gest zawsze budzi w rodzicach radość! Warto doceniać wszystkie chwile, bo każdy ruch jest dowodem na to, że maluch ma się dobrze i reaguje na świat.

Przeczytaj też: Czy można uprawiać seks w trzecim trymestrze ciąży?

Jak liczyć ruchy dziecka?

Odczuwanie ruchów dziecka jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety. Aby jednak mieć pewność, że jego aktywność jest w normie, warto wiedzieć, ile średnio ruchów dziecka w brzuchu powinno się wyczuwać.

Po 28. tygodniu ciąży w ciągu godziny dziecko powinno wykonać około 10 ruchów w ciągu godziny, przy czym warto wiedzieć, że zazwyczaj jest ich więcej. Jak wygląda liczenie ruchów dziecka? Aby policzyć ruchy dziecka, warto położyć się na lewym boku. Dziecko ma różne pory aktywności. Zazwyczaj jest bardziej aktywne, kiedy kobieta odpoczywa, ponieważ każdy jej ruch jest dla niego jak łagodne, przyjemne kołysanie, które sprzyja drzemkom!

Warto wiedzieć!

Kiedy mama jest aktywna, płód zazwyczaj śpi, ale kiedy pozwoli sobie na chwilę relaksu, maluch się uaktywnia. Aktywność dziecka w brzuchu jest bardzo podobna do tej, która będzie mu towarzyszyła po urodzeniu – kształtuje się bowiem jego rytm dobowy, podobny do tego, jaki będzie miało po urodzeniu.

Sprawdź: Jak liczyć ruchy dziecka w brzuchu?

Jakie ruchy dziecka powinny zaniepokoić?

Na początku ciąży ruchy dziecka nie są wyczuwalne – maluch głównie się przeciąga i ziewa. Ale w miarę jego wzrostu są coraz mocniej wyczuwalne – dziecko staje się większe, ale ilość miejsca dla niego w brzuchu jest ograniczona, dlatego w zaawansowanej ciąży dają się odczuć wszelkie jego harce. Dziecko zaczyna sobie coraz śmielej ćwiczyć ciałko: robi wykroki, kopnięcia, fikołki, prostuje rączki i nóżki. Czasem jego ruchy są na tyle gwałtowne, że mogą wywoływać ból spowodowany naciskiem na organy wewnętrzne.

Jeśli w okolicach 22.-25. tygodnia ciąży przyszła mama nadal słabo i rzadko lub w ogóle nie odczuwa ruchów dziecka, powinna skierować się na kontrolne badanie USG. Są to bowiem kluczowe momenty. Podczas badań lekarz wykluczy zagrożenia, takie jak owinięcie pępowiny wokół szyi, niewydolność łożyska czy obumarcie ciąży.

Pod koniec ciąży, po 32. tygodniu, nawet ruchliwe dziecko się uspokaja – ruchy dziecka stają się nieco słabsze, mniej płynne i nie tak gwałtowne. Jest ich też nieco mniej. Spowodowane jest to bardzo ograniczonym miejscem – maluch nie daje już rady płynnie się obracać i wszelkie wygibasy są utrudnione. Nadal jednak daje się zauważyć „górki” pojawiające się na brzuchu (Ręka? Nóżka? Rodzice uwielbiają takie zgadywanki!), które mogą się poruszać i wyglądać naprawdę niesamowicie. Mniej miejsca sprawia, że mocniejsze ruchy dziecka w brzuchu mogą być też bolesne.

Czy jakichś ruchów dziecka należy się obawiać? Owszem. Ruchy w dole brzucha, wyczuwalne po 34. tygodniu ciąży, mogą świadczyć o pośladkowym ułożeniu dziecka, co stanowi przeciwwskazanie do porodu naturalnego.

To też może Cię zainteresować: Na czym polega i kiedy wykonuje się KTG?

Brak ruchów płodu – czy jest powodem do zmartwień?

Kiedy ruchy dziecka ustały nagle lub są znacznie słabiej wyczuwalne i aktywność malucha wydaje się słabsza, jest to stan, w którym należy zacząć baczną obserwację. Powodem do niepokoju jest sytuacja, kiedy dziecko wykonuje mniej niż 4 ruchy na godzinę lub jeśli zauważy się brak ruchów dziecka. Wówczas należy zgłosić się do lekarza. Kobiety cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny być szczególnie wyczulone na ruchy dziecka, ponieważ wysokie ciśnienie w ciąży stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Brak ruchów dziecka lub ich osłabienie powinny wzbudzać niepokój.

Co osłabia ruchy dziecka w brzuchu?

Są sytuacje, które zmniejszają aktywność dziecka w brzuchu. Należą do nich m.in. picie alkoholu, czynne i bierne palenie papierosów, długotrwały stres matki, który powoduje wyrzut adrenaliny i kortyzolu, co może opóźniać rozwój ruchowy dziecka. Długotrwały stres może też prowadzić do niedotlenienia płodu.

Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?

Aby wywołać ruchy dziecka w brzuchu, nie trzeba się wielce wysilać. Czasem wystarczy, że jego mama odpoczywa! Jeśli jednak chce się maluszka nieco bardziej rozruszać, trzeba zapewnić mu... atrakcje! Jedną z nich jest jakże przyjemny sposób, a mianowicie – dostarczenie dziecku energii w postaci... cukru! Przyszła mamo – jedz słodycze! Po czymś słodkim dość szybko poczujesz kopnięcie, bo wzrost stężenia glukozy wzmaga aktywność dziecka. Oczywiście, wszystko z umiarem.

Aby pobudzić ruchy dziecka – poza głaskaniem, pukaniem i mówieniem do brzuszka – można również puszczać maluchowi muzykę, delikatnie tańczyć czy ćwiczyć. Czasem takie ruchy uspokoją dziecko, a czasem zainteresują na tyle, że stanie się bardziej aktywne.

Ostra muzyka i nieprzyjemne dźwięki również mogą pobudzić dziecko w brzuchu – da wyraz swojemu niezadowoleniu.

Aby pobudzić dziecko w brzuchu, warto się także... jak najwięcej śmiać! Wówczas poprawia się krążenie krwi, a co za tym idzie – dotlenienie. Maluchowi z pewnością udzieli się radość!

Czy należy pobudzać dziecko w brzuchu?

Nie tyle należy, co... czasem warto! Maluch uczy się w brzuchu mnóstwa rzeczy, także reakcji na bodźce. Pobudzenie dziecka poprzez głaskanie brzucha czy delikatne pukanie w niego oraz odpowiadanie na jego „zaczepki” buduje nie tylko więź, ale także daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. W połączeniu z głosami rodziców, które maluch doskonale słyszy, którym ufa i które kocha, jeszcze w życiu prenatalnym tworzy mu się idealne warunki do zdrowego, szczęśliwego rozwoju.

Opublikowano: ; aktualizacja: 24.01.2023

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Żółte upławy w ciąży – co oznacza żółty śluz w ciąży?

 

Płukanie zatok i nosa w ciąży – sposoby na objawy chorych zatok

 

Ryby w ciąży – czy można jeść ryby w czasie ciąży?

 

Oksytocyna – czym jest, kiedy się ją podaje, jak działa?

 

Kolor moczu w ciąży – jak wygląda prawidłowy, kiedy świadczy o chorobie?

 

Joga w ciąży

 

Wychowanie bez kar – dlaczego nie warto karać dziecka? Czy można wychować dzieci bez kar?

 

Kwas foliowy w diecie ciężarnej