;

Jakie ryzyko niesie ze sobą ciąża po 35. roku życia?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przede wszystkim po 30-stce ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi rośnie z każdym rokiem, np. w wieku 30 lat prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi 1 do 759, w wieku 35 lat już 1 do 302, a w wieku 40 lat aż 1 do 82.

Ponadto im jesteś starsza, zachodząc w ciążę, tym jest większe ryzyko, że zachorujesz na jedną z typowo ciążowych chorób jak nadciśnienie czy cukrzyca ciążowa. One z kolei mogą zakłócić prawidłowy przebieg ciąży. Twoje dziecko może przyjść na świat z małą masą urodzeniową (mniej niż 2,5 kg), będziesz też bardziej zagrożona przedwczesnym porodem.

Lekarze wskazują również na większą liczbę cesarskich cięć wykonywanych u starszych kobiet oraz na wyższą śmiertelność wśród rodzących.

Ryzyko komplikacji rośnie, jeśli twój współczynnik BMI nie mieści się w normie albo masz inne poważne problemy zdrowotne.

Przede wszystkim jednak kobieta w wieku 35 lat bądź starsza może mieć trudności z zajściem w ciążę - płodność zaczyna się obniżać już ok. 30. roku życia, a po 35. roku gwałtownie spada.

Komentarze