;

Jak odczytywać wyniki morfologii krwi w ciąży?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciężarne, odczytując swoje wyniki morfologii krwi, nie mogą do końca sugerować się podanymi obok normami, bo te są określone dla kobiet, które nie są w ciąży.

Hemoglobina (Hb, HGB) - dla kobiet norma to 12-16 g/dl. Ciężarne często mają jednak niższą hemoglobinę. Mówi się nawet o anemii ciężarnych. Nie jest groźna, ale zwykle wymaga podawania odpowiednich suplementów np. żelaza.

Erytrocyty, krwinki czerwone (RBC) - dla ciężarnych norma to 3,5-4,5 mln/mikrolitr, czyli mniej niż dla kobiet, które nie są w ciąży

Leukocyty, krwinki białe (WBC) - 4-10 tys/mikrolitr. Niższe mogą świadczyć o infekcjach wirusowych lub bakteryjnych. Wyższe - m.in. o stanie zapalnym. W przypadku kobiet w ciąży liczba leukocytów powyżej 10 tys./mikrolitr jest jednak uważana za fizjologiczną. Krótko przed porodem może nawet dojść do 16 tys./mikrolitr i nadal jest to uznawane za normę.

Płytki krwi, trombocyty (PLT) - norma dla dorosłych to 125-400 tys./mikrolitr. Przy wyższych wartościach mówimy o nadpłytkowości, którą często diagnozuje się u ciężarnych z niedokrwistością spowodowaną niedoborem żelaza. Wartości poniżej normy określane są jako "małopłytkowość" i w przypadku kobiet w ciąży są do pewnego stopnia charakterystyczne dla III trymestru.

 

 

Komentarze