;

Co to jest zespół znikającego płodu?

Ocena: .47/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zespół znikającego bliźniaka czyli VTS (od ang. vanishing twin syndrome) nazywany inaczej zespołem znikającego lub zanikającego płodu, to jedno z powikłań ciąży mnogiej. Polega na tym, że jeden z płodów obumiera i zostaje "wchłonięty" w całości lub w części przez drugi płód albo przez organizm ciężarnej.

Najczęściej dochodzi do tego powikłania w pierwszym trymestrze ciąży (między 5. a 9. tygodniem ciąży). W tym okresie przeważnie nie jest ono groźne ani dla kobiety, ani dla drugiego płodu. Zwykle ciężarna nie zauważa żadnych objawów, które świadczyłyby o tym zespole. Czasem jedynie może zaobserwować niewielkie plamienie lub poczuć niezbyt silne skurcze lub ból w podbrzuszu. Częściej jednak dowiaduje się o wszystkim dopiero podczas badania USG - kiedy lekarz stwierdza, że na ekranie monitora widać już tylko jeden płód, albo dostrzega jakieś znaczące różnice pomiędzy płodami lub bardzo widoczne nieprawidłowości.

Powikłanie to jest częściej obserwowane u ciężarnych, które skończyły 30. rok życia. Zwłaszcza tych, którym udało się zajść w ciążę dzięki medycznej interwencji.

Komentarze