;

Co to jest masaż prenatalny?

Ocena: 3.42/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

"Masaż nienarodzonego dziecka w brzuchu mamy" - ty też miałaś takie skojarzenie, słysząc określenie "masaż prenatalny" po raz pierwszy? Nie ty jedna. Tymczasem masaż prenatalny to po prostu masaż kobiety ciężarnej. Nazwa jest więc dość niefortunna i nieprecyzyjna, ale sam zabieg uznawany przez lekarzy, położne i rehabilitantów za wskazany. Oczywiście pod warunkiem, że jest przeprowadzany przez specjalistę, który ma doświadczenie właśnie w taki rodzaju masażu i wiedzę na temat przebiegu ciąży. Trzeba też koniecznie (!) upewnić się u ginekologa, że nie ma żadnych indywidualnych przeciwskazań. Najlepiej wybrać się na taki masaż między 2. a 8. miesiącem ciąży.     

Ciężarna podczas masażu zazwyczaj siedzi lub leży na boku, rzadziej na plecach. Masażysta niezbyt intensywnie ugniata i głaszcze prawie całe ciało kobiety. A więc znów - wbrew temu, z czym wielu osobom się kojarzy zabieg, nie ogranicza się do okolic brzucha. Nie omija go jednak, podobnie jak okolic odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Te strefy traktuje jednak wyjątkowo delikatnie. Używa kosmetyków bezpiecznych dla ciężarnych, często bezwonnych bo zapachy często drażnią kobiety, będące w początkowym okresie ciąży.

Celem masażu ciążowego jest zmniejszenie napięcia u przyszłej mamy - zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego.  Jeśli jest dobrze wykonany może znacznie zmniejszyć poziom hormonów stresu. Poprawia ukrwienie skóry i pozytywnie wpływa na jej kondycję. Zapobiega obrzękom nóg, zmniejsza bóle kręgosłupa, stawów i głowy. Poprawia działanie układu krążenia i układu limfatycznego.

Specjaliści twierdzą, że na najlepsze efekty można liczyć poddając się takim zabiegom regularnie - co dwa-cztery tygodnie.

Relaksujący masaż kobiety w ciąży - wideoinstruktaż dla partnera

 

Komentarze