;

Co to jest listerioza?

Ocena: 4.73/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Listerioza to jedna z chorób odzwierzęcych. Jest wywoływana przez bakterie Listeria monocytogenes.  Głównie występują u zwierząt, ale można je spotkać także w glebie, wodach powierzchniowych i gnijących resztkach. Te drobnoustroje nie potrzebują wiele, by żyć. Mogą rozwijać się także w domu np. na mokrych ścierkach czy u wylotu umywalki. Giną w bardzo wysokich temperaturach np. podczas gotowania.

Jak można zakazić się listeriozą?

Do zakażenia najczęściej dochodzi po zjedzeniu pokarmu, w którym znajdują się bakterie. Ryzykowne produkty to m.in. niepasteryzowane mleko, lody, sery pleśniowe, mięso (zwłaszcza drób), surowe warzywa, ryby (surowe i wędzone). Inną drogą jest kontakt np. z chorym zwierzęciem lub zakażoną wodą. Do zakażenia może dojść podczas zetknięcia śliny zwierzęcia z naszą błoną śluzową lub uszkodzoną skórą.

Po zjedzeniu zakażonej żywności, objawy pojawiają się w ciągu doby. Przy zakażeniu inną drogą, zwykle pojawiają się dużo później - nawet po kilku tygodniach.

Dla większości osób listerioza nie oznacza dużych problemów zdrowotnych. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ciężarnych, noworodków i osób z obniżoną odpornością. Tutaj konsekwencje mogą być naprawdę bardzo poważne.

Objawy często przypominają te, towarzyszące grypie (m.in. bóle i gorączka). Częste są także: biegunka, wymioty, problemy z oddychaniem, zapalenie spojówek (głównie u dzieci), zmiany skórne - pęcherzyki i rumień (także głównie u dzieci), objawy charakterystyczne dla posocznicy i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Ze względu na bardzo poważne konsekwencje jakie dla kobiety ciężarnej, płodu i noworodka ma ta choroba zaleca się ciężarnym m.in.:

- bardzo dokładne mycie wszystkich owoców i warzyw

- wykluczenie z diety surowych mięs, ryb, miękkich serów pleśniowych, pakowanych po umyciu sałat, gotowych sałatek, niepasteryzowanego mleka i jego przetworów

- dbanie o odpowiednią temperaturę w lodówce i sposób przechowywania żywności;

- unikanie pracy ze zwierzętami

Chorobę leczy się antybiotykami.  

Komentarze