;

Co robić, gdy niemowlę wymiotuje?

Ocena: 3.59/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wymioty u niemowlaka nie muszą świadczyć o poważnych problemach. Ponieważ jednak u dzieci w tym wieku mogą szybko doprowadzić do odwodnienia, zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem.

Zanim lekarz zbada dziecko:

  1. Dbaj o to, by wymiotujące niemowlę miało głowę niżej niż resztę tułowia i twarz skierowaną w dół, w kierunku podłogi. To zmniejszy ryzyko zakrztuszenia.
  2. Kiedy dziecko skończy wymiotować, możesz przemyć mu buzię letnią wodą, albo przetrzeć wilgotną pieluszką tetrową. To odrobinę zmniejszy dyskomfort dziecka.
  3. Dziecko, które przestało wymiotować możesz położyć do łóżeczka. Pamiętaj jednak, że musi leżeć na boku. Zabezpiecz je więc tak, by nie mogło przewrócić się na plecy. Na przykład połóż za dzieckiem zwinięty w rulon kocyk.
  4. Nie zostawiaj dziecka ani na chwilę samego.
  5. Koniecznie podawaj dziecku płyny. Zapobiegniesz odwodnieniu. Jeśli karmisz niemowlę swoim mlekiem, możesz podać mu pierś. Starsze niemowlaki mogą być pojone łyżeczką. Ważne, by nie dawać im na raz dużo do picia, bo to mogłoby wywołać wymioty. Najlepiej podawać dziecku 1-2 łyżki stołowe płynu co kilka-kilkanaście minut. Niemowlaka można poić wodą niegazowaną, albo specjalnymi płynami nawadniającymi. Nie powinno się podawać mu nierozcieńczonych soków owocowych i słodzonych napojów.
  6. Nie podawaj dziecku żadnych leków, których nie zalecił lekarz.
  7. Wstrzymaj się z podawaniem dziecku stałych pokarmów. Najlepiej jeśli lekarz powie ci, kiedy będzie można znów je włączyć.  

Pamiętaj, że wymioty to nie to samo co ulewanie. Wymioty są gwałtowne, a ulanie to powolny wypływ nadmiaru mleka. W przeciwieństwie do wymiotów, ulewanie nie wymaga konsultacji lekarza. Oczywiście pod warunkiem, że dziecko prawidłowo się rozwija i dobrze przybiera na wadze.

Zobacz animację, która pokazuje rozwój układu pokarmowego i wyjaśnia przyczyny refluksu żołądkowego (animacja jest częścią filmu o rozwoju dziecka w 5. miesiącu życia).

 

Komentarze