;

Jakie są najczęstsze wady wzroku u małych dzieci?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Do wad wzroku, które najczęściej pojawiają się u dzieci, należą:

  • Krótkowzroczność (miopia) - polegająca na niewyraźnym widzeniu przedmiotów, które znajdują się w oddali. Dziecko przygląda się zabawkom z bliskiej odległości, siada bardzo blisko telewizora i ma trudności z rozpoznawaniem przedmiotów i ludzi z oddali.
  • Dalekowzroczność (hipermetropia) - polegająca na niewyraźnym widzeniu przedmiotów, które znajdują w się pobliżu. Dziecko bardziej interesuje się przedmiotami, które znajdują się w dalszej odległości, odsuwa od siebie zabawki, żeby lepiej je widzieć.
  • Astygmatyzm - polegający na widzeniu nieostrym, pofalowanym. Przy astygmatyzmie, oprócz trzymania przedmiotów blisko twarzy, często pojawiają się u dziecka również bóle głowy.
  • Zez - polegający na odchyleniu oczu od prawidłowego (równoległego) ustawienia. Oczy (lub jedno oko) zbiegają się do środka (zez zbieżny) lub na zewnątrz (zez rozbieżny).
  • Niedowidzenie - schorzenie polegające na tym, że jedno oko dziecka widzi lepiej niż drugie, w wyniku czego mózg rezygnuje z używania mniej sprawnego oka, co może w konsekwencji doprowadzić do posługiwania się wyłącznie bardziej sprawnym okiem. Niedowidzenie często pojawia się w wyniku zeza. Niedowidzenie powinno być wykryte najpóźniej u przedszkolaka, ponieważ nieleczone z czasem może doprowadzić do ślepoty

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem okulistą. Leczenie krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu i zeza polega na noszeniu odpowiednich szkieł korekcyjnych. W przypadku zeza stosuje się również zakrywanie oka opaską (operacja jest konieczna w skrajnych przypadkach). Również w przypadku niedowidzenia leczenie polega na zakrywaniu silniejszego oka, czasem stosowaniu kropli i okularów.

Komentarze