;

Co można zrobić, by dziecko nie zaraziło się wszawicą?

Ocena: 4.7/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli w przedszkolu, żłobku lub szkole, do której chodzi dziecko pojawiły się wszy, ryzyko zarażenia nimi jest duże. Oto co możesz zrobić, by do pewnego stopnia je zmniejszyć (wyeliminować się nie da).

  1. Naucz dziecko, że nie powinno pożyczać innym, ani brać od nikogo czapek, spinek, grzebieni i innych osobistych rzeczy, które mają kontakt z włosami.
  2. Jeśli ma długie włosy, związuj je ciasno np. w warkocz.
  3. Codziennie dokładanie sprawdzaj głowę malucha.
  4. Jeśli dziecko chodzi ze swoją grupą na basen, daj mu czepek.
  5. Tłumacz, że wszawica nie jest powodem do wstydu i nie można śmiać się z dzieci, u których znaleziono wszy. W przedszkolu lub szkole też rozmawiaj na ten temat otwarcie, unikając wszelkich negatywnych komentarzy pod adresem "nosicieli". Często to właśnie ze strachu przed przykrymi komentarzami rodzice, którzy znaleźli wszy u swoich dzieci, nie mówią o tym nikomu, przyczyniając się tym samym do szybkiego rozprzestrzenienia się choroby.
  6. Wystąp z inicjatywą, by głowy dzieci były regularnie sprawdzane np. przez pielęgniarki (potrzebna jest do tego zgoda rodziców).
  7. Poruszcie na zebraniu problem przyprowadzania dzieci z wszami do szkoły lub przedszkola. Warto porozmawiać o wprowadzeniu zasady pozostawienia dziecka w domu na czas wyleczenia.
  8. Możesz też rozważyć użycie specjalnego preparatu zapobiegającego wszawicy.

Komentarze