;

Czy stosować tabletki barwiące zęby dzieciom?

Ocena: 4.84/5 Głosów: 28
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli chcemy ocenić, czy dziecko dokładnie umyło zęby, możemy użyć specjalnych tabletek, które barwią osad nazębny, czyli osadzającą się na powierzchni szkliwa płytkę bakteryjną odpowiedzialną m.in. za rozwój próchnicy

Tabletek barwiących osad nie zaleca się jednak stosować u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6. roku życia, ponieważ zwykle nie opanowały one jeszcze umiejętności ssania (tabletki wybarwiające płytkę nazębną dostępne są bardzo często w takiej właśnie formie), a dodatkowo istnieje ryzyko połknięcia tabletki. Wprawdzie dwulatek może już podjąć samodzielne próby szczotkowania (najlepiej jeśli przyjmą formę zabawy), ale za każdym razem trzeba po nim poprawić. Natomiast szóste urodziny to już pora, by myć zęby samemu i moment, w którym tabletki barwiące zęby rzeczywiście mogą się przydać. 

Jak jednak sprawdzić czystość zębów u dziecka, które jest o kilka lat młodsze? Dobrą alternatywą jest płyn do wykrywania osadu na zębach dostępny w postaci kropelek DROPINGO. Pozwalają one przygotować roztwór do płukania jamy ustnej zabarwiający płytkę nazębną na niebiesko, dzięki czemu dziecko wyraźnie widzi, w których miejscach powinno szczotkować zęby bardziej intensywnie. 

Sposób użycia DROPINGO nie jest skomplikowany. Do 15 ml wody wystarczy dodać 2 kropelki płynu i w ten sposób otrzymanym roztworem wypłukać jamę ustną. Następnie należy dokładnie wyszczotkować zęby, zwracając szczególną uwagę, na miejsca, w których płytka nazębna wybarwiona jest na niebiesko. Płyn, który barwi osad, może być stosowany już od 3. roku życia. Zaletą kropelek do płukania ust dla dzieci jest także bardzo przystępna cena. 

Niebieskie kropelki to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy dziecko nie chce myć zębów lub nie umie tego robić. Poprzez zabawę motywują malucha do bardziej starannej i regularnej higieny jamy ustnej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia próchnicy na mleczakach, a tym samym, bolesnych ubytków na zębach stałych. 

Czytaj też: 10 najczęstszych błędów związanych z dbaniem o mleczaki

 

Komentarze