;

Płyn barwiący osad nazębny czy tabletki – co wybrać?

Ocena: 4.62/5 Głosów: 32
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Tabletki do wybarwiania płytki nazębnej oraz płyn barwiący do zębów dla dzieci doskonale sprawdzają się w nauce prawidłowych nawyków higienicznych u najmłodszych. Wprowadzają element zabawy i motywacji, a przy tym zapobiegają rozwojowi próchnicy, która jest powszechnym problemem.

 

Próchnica zębów u dzieci – jak jej zapobiegać?

 

Próchnica zębów mlecznych wykrywana jest u ponad połowy badanych trzylatków, natomiast u prawie 80 proc. dzieci w wieku 6 lat. Niestety występuje również u większości dorosłych. Jej przyczyną jest nieodpowiednia dieta bogata w cukry, słabe uwapnienie zębów, ale przede wszystkim nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak.

Należy ją rozpocząć już w okresie niemowlęcym i stopniowo uczyć dziecko prawidłowych nawyków. Niestety często się zdarza, że dziecko nie chce myć zębów. Na pomoc przychodzą smakowe pasty
i kolorowe szczoteczki nawiązujące do ulubionych bohaterów bajek.

Problemem jest również dokładność higieny. Maluchy często nie są w stanie samodzielnie usunąć całej płytki nazębnej oraz resztek pokarmu, co przyczynia się do powstawania próchnicy. Na rynku dostępne są tabletki, krople i płyny, które barwią niedokładnie oczyszczone zęby.

 

Płyn barwiący osad nazębny – Dropingo – jak stosować?

 

Kropelki barwiące Dropingo można stosować już u dzieci powyżej 3 roku życia. Wystarczy dodać 2 krople preparatu do 15 ml wody. Tak powstaje płyn do sprawdzania czystości zębów, którym należy wypłukać jamę ustną i wypluć. Kolejnym krokiem jest ponowne wyszczotkowanie zębów ze szczególną uwaga w zabarwionych miejscach.  

Płyn barwiący zęby pomaga nauczyć dziecko prawidłowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej oraz techniki poprawnego szczotkowania zębów. Dodatkowo jest elementem zabawy zachęcającej do przestrzegania czystości. Stosowany wspólnie, zarówno przez dzieci, jak i rodziców stanie się przyjemnym punktem dnia. Dropingo ma również przyjemny owocowy smak, dzięki czemu dzieci chętnie będą sięgać.

Często pojawiające się pytanie o Dropingo to jego skład. Osad nazębny barwiony jest na niebiesko poprzez bezpieczny dla zdrowia barwnik spożywczy błękit brylantowy. Natomiast rozpuszczalność zapewnia polisorbat 80. Te substancje są przebadanymi składnikami wielu dostępnych na rynku produktów spożywczych.

Należy pamiętać, że zarówno płyn barwiący zęby, jak i tabletki wybarwiające nie mogą być stosowane u osób noszących stałe aparaty ortodontyczne, gdyż mogą powodować przebarwienia.

Krople barwiące mają przystępną cenę i są wydajne. Cena Dropingo nie przekracza 20 złotych.

 

Tabletki barwiące zęby dla dzieci

 

Tabletki do wybarwiania płytki nazębnej można stosować u starszych dzieci – powyżej 6 roku życia, które opanowały już odruch ssania i nie połkną tabletki. Zawarte w nich substancje barwią osad nazębny, w zależności od użytego barwnika na niebiesko lub czerwono.

Sposób działania tabletek jest taki sam jak płynu. Miejsca pokryte kolorem wskazują, że zęby nie zostały dokładnie umyte i motywują dziecko do ponownego szczotkowania. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko próchnicy i stresujących dla dzieci wizyt u dentysty.

Należy pamiętać, że każdy produkt higieniczny ze względu na bezpieczeństwo powinien być używany pod kontrolą dorosłych.

 

Artykuł sponsorowany 

Komentarze