;

Czy mleczne zęby trzeba leczyć?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zdecydowanie tak. Próchnica może zaatakować również zęby mleczne - w takim wypadku leczenie jest konieczne. Absolutnie nie wolno wychodzić z założenia, że nie warto leczyć mleczaków, ponieważ i tak wypadną. Zaniedbanie zębów mlecznych i pojawienie się próchnicy może spowodować przeniesienie się problemu na zęby stałe.

Przede wszystkim ważne jest, by czyścić zęby i dziąsła malucha od momentu rozszerzenia diety i wprowadzania do jadłospisu produktów takich jak kaszki, przeciery i zupki. Aby zminimalizować ryzyko, nie należy również oblizywać smoczków i sztućców przed podaniem ci dziecku - próchnica jest zaraźliwa! Tą drogą przenoszą się również groźne dla organizmu dziecka bakterie.

Pojawieniu się próchnicy można zapobiegać poprzez lakierowanie i lakowanie. Jeśli jednak już dojdzie do niekorzystnych zmian, najpopularniejszą metodą leczenia próchnicy zębów mlecznych jest lapisowanie. Lapisowanie polega na pokrywaniu chorego zęba roztworem azotanu srebra (srebro ma właściwości bakteriobójcze) - w wyniku lapisowania ząb staje się czarny. Mimo wszystko nie należy usuwać mleczaków, ponieważ ich usunięcie może spowodować pojawienie się u dziecka wad zgryzu i niekorzystnie wpłynąć na rozwój stałego uzębienia.

Czytaj też: 15 waszych pytań do stomatologa

 

Komentarze