;

Czy dzieci mogą chodzić do sauny?

Ocena: 3.45/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Tak. W przypadku zdrowych dzieci nie ma przeciwwskazań. Uważa się nawet, że pobyt w saunie zwiększa odporność i sprawia, że maluchy są spokojniejsze i łatwiej zasypiają.

Zwolennicy sauny często  przekonują, że można się do niej wybrać już z niemowlakiem. Zwykle podpierają się przykładem Finów, którzy zabierają do sauny malutkie dzieci. W Finlandii rzeczywiście jest ona niemal świętym miejscem i obowiązkowym celem rodzinnych wycieczek.  Finowie znają ją doskonale, wiedzą jak bezpiecznie z niej korzystać i są w stanie błyskawicznie dostrzec u dziecka ewentualne nieprawidłowe reakcje na saunę.

W Polsce sauna jest zdecydowanie mniej popularna i zdecydowanie mniej o niej wiemy. Dlatego pomysł, by pierwszy raz pójść do niej z dzieckiem, kiedy będzie miało 3 lata, wydaje się być rozsądnym. Malec w tym wieku potrafi już powiedzieć , że źle się czuje. Zwykle umie już też korzystać z nocnika więc może przebywać w saunie nago (tak jest najzdrowiej). Poza tym jest już w stanie dostosować się do niektórych zasad i możemy wytłumaczyć mu np. że sauna jest miejscem, w którym trzeba zachować ciszę.

Przed wejściem do sauny dziecko:

  1. Powinno zostać umyte pod prysznicem. Potem trzeba wytrzeć jego ciało do sucha.
  2. Nie powinno jeść i pić.
  3. Musi zdjąć wszelkie metalowe ozdoby jak np. kolczyki (w przeciwnym razie mogłoby się poparzyć)

W saunie powinno siedzieć na swoim ręczniku, na najniższej półce.

Jeśli powie, że źle się czuje albo będzie chciało wyjść, należy od razu opuścić saunę.

Pierwsza wizyta w saunie powinna trwać minutę. Po wyjściu trzeba dziecko opłukać letnią (nie zimną!) wodą, dać mu pić i pozwolić kilka minut odpocząć. Tego dnia nie powinno już ponownie wchodzić do sauny. Na kolejną wizytę trzeba poczekać tydzień. Stopniowo można wydłużać czas przebywania w saunie do ok. 6 minut.

Komentarze