;

Co robić, gdy dziecko wybije stały ząb?

Ocena: 4.75/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odpowiada dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach:

Trzeba jak najszybciej dotrzeć do stomatologa z odpowiednio zabezpieczonym zębem. Najlepiej w ciągu godziny. Wtedy mamy duże szanse uratować ząb.

Tuż po wypadku, wypłuczmy go zimną, przegotowaną wodą. Nawet jeśli jest zabrudzony, nie myjmy go żadnymi środkami. Nie dotykajmy też jego korzeni. Potem włóżmy dziecku ząb między łuk zębowy a policzek i jedźmy do lekarza. Oczywiście pod warunkiem, że zdołaliśmy dziecko uspokoić i jest ono na tyle duże, że nie ma ryzyka zakrztuszenia się zębem czy połknięcia go. Jeśli jest inaczej, trzeba włożyć ząb do małego pojemnika wypełnionego mlekiem lub śliną dziecka. Nie wolno podejmować prób wstawienia dziecku zęba w zębodół. To może zrobić jedynie stomatolog i zabieg ten (nazywany replantacją) jest najbardziej zalecany i najpopularniejszy jeśli chodzi o wstawianie stałych zębów u dzieci. Warunkiem jego wykonania jest między innymi brak rozległych obrażeń.  

Czytaj też: Czy stosować tabletki barwiące zęby dzieciom?

Jeśli jednak nie ma co wstawić bo np. wybitego zęba nie udało się odnaleźć, a implantów nie wstawia się pacjentom, którzy nie ukończyli jeszcze 16 a nawet 18 r. ż., dziecku zostanie założony tzw. utrzymywacz przestrzeni. Jest to urządzenie, które zapobiega wadom zgryzu i przesunięciu się innych zębów w miejsce brakującego. Czasem też zabezpiecza się to miejsce materiałem kościozastępczym. Dzięki temu, ewentualne wstawienie implantu w przyszłości będzie łatwiejsze.

10 małych błędów, które rodzą duże problemy z dziecięcymi zębami

 

Komentarze