;

Kolczyk w pępku a ciąża. Czy trzeba wyjąć ozdobę, gdy rośnie brzuch?

Ocena: 3.47/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niektóre kobiety noszą ozdobę w pępku od początku ciąży po poród i w niczym im to nie przeszkadza. Spora grupa pań decyduje się jednak na wyjęcie kolczyka z pępka w drugim trymestrze ciąży, gdy brzuch zaczyna się powiększać.

Po pierwsze dlatego, że zaczynają odczuwać dyskomfort: kolczyk za bardzo odstaje i po prostu przeszkadza oraz uwiera albo pojawia się świąd skóry wynikający z jej rozciągania (to sytuacja normalna na tym etapie ciąży).

Po drugie, kolczyk w pępku przestaje się wielu paniom podobać, bo nie upiększa już wypukłego brzucha. Dla niektórych ciężarnych kolczyk w pępku bywa krępujący podczas badania u ginekologa. Trzeba tu jednak dodać, że jeżeli kolczyk w pępku nie uległ uszkodzeniu lub przemieszczeniu, a skóra wokół nie została zainfekowana, to jego obecność nie powinna stanowić zagrożenia dla płodu.

Po trzecie wreszcie, kobiety, które wyjmują kolczyk z pępka, działają profilaktycznie, tzn. chcą zapobiec naderwaniu się skóry, gdy pod koniec ciąży brzuch będzie już pokaźnych rozmiarów i nawet duży kolczyk tego nie wytrzyma. Niestety, tak może się zdarzyć. Podobnie jak i pojawienie się rozstępów. U wielu kobiet, które noszą kolczyk w pępku po ciąży pojawiają się rozstępy odbiegające od dziurek, w których była ozdoba. Oczywiście, można temu zapobiec. Warto od pierwszych dni ciąży pielęgnować skórę balsamami silnie nawilżającymi (z gliceryną, olejami np. migdałowym, kokosowym, z kiełków pszenicy), by nie traciła ona elastyczności i jędrności. Można również rozważyć wyjęcie kolczyka na samym początku ciąży. Czy dziurki nie zarosną? Jeśli pępek przekuwany był zaledwie kilka miesięcy przed ciążą, raczej trzeba będzie powtórzyć ten zabieg po porodzie. Gdy ozdoba była w pępku przez lata, jest ogromna szansa, że bez problemu wróci tam po narodzinach dziecka.

Jeśli jednak nie chcesz rozstawać się z kolczykiem w pępku w czasie ciąży, możesz wybrać wygodniejszą opcję - kolczyk silikonowy, który lepiej "układa się", gdy rośnie maminy brzuch.

Konsultacja medyczna: Małgorzata Szpetnar, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Warszawie

Tematy: uroda, ciąża, rozstępy, kolczyk w pępku, wyjąć kolczyk z pępka, przebity pępek

Komentarze