;

Jak sobie radzić z baby blues?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Emocjonalna reakcja na zmiany w życiu po porodzie jest całkowicie naturalna. Na świecie pojawił się maluch, który pochłania cały twój czas. Z drugiej strony ty sama chcesz być jak najlepszą matką i zajmować się dzieckiem najlepiej, jak potrafisz. Przemęczenie, stres (dopiero się uczysz bycia mamą i nawet przy prostych czynnościach obawiasz się, że możesz zrobić krzywdę maleństwu), pojawiające się kłopoty (np. z karmieniem), a do tego burza hormonów i obolałe, zmienione ciało sprawiają, że psychicznie czujesz się coraz gorzej. Co możesz zrobić, aby nie poddać się baby blues?

  • Rozmawiaj ze swoim partnerem i z bliskimi - mów o swoich obawach, odczuciach, zwierzaj się z problemów i proś o pomoc
  • Zadbaj o swój wypoczynek - podziel się obowiązkami domowymi z innymi, rób drzemki kiedy to tylko możliwe, słuchaj muzyki, spotkaj się z przyjaciółką
  • Zadbaj o swoje ciało - idź na spacer lub do fryzjera, pamiętaj również o swoim wyglądzie na co dzień (nałożenie odrobiny błyszczyka na usta nie wymaga dużo uwagi, a może poprawić humor)
  • Daj sobie trochę luzu - nie wymagaj od siebie, by wszystko przebiegało idealnie - z pewnością nie raz się jeszcze przekonasz, że czytanie o opiece nad dzieckiem to co innego niż opieka nad dzieckiem, dlatego przede wszystkim zachowaj spokój nawet w kryzysowych (jak ci się wydaje) sytuacjach.

Jeśli jednak czujesz, że pomimo podejmowanych prób twój stan w ogóle się nie poprawia, koniecznie poproś o pomoc specjalistę - "niewinne" baby blues może przerodzić się poważne stany depresyjne.

Komentarze