;

Co to jest dom narodzin?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odpowiada położna Eliza Leoniuk ze szpitala Szpitala Św. Zofii w Warszawie:

Dom narodzin to nietypowy oddział szpitalny, na którym poród przebiega prawie tak jak w domu. W całości opiekują się nim położne. One też przyjmują całkowitą odpowiedzialność za poród. Obecnie jedyny w Polsce dom narodzin to ten w naszym szpitalu.

Bardzo ważną rzeczą, która różni go od tradycyjnego oddziału położniczego są procedury. W tym drugim obowiązkowe jest np. założenie pacjentce wenflonu czy badanie KTG co 2 godziny. Natomiast w domu narodzin KTG robi się zazwyczaj tylko na początku - jest ono częścią ostatecznej kwalifikacji do porodu w tym miejscu. Pacjentka, która chce tu rodzić musi być bowiem zdrowa, a jej ciąża -  niskiego ryzyka. Muszą zostać spełnione podobne warunki jak przy porodzie domowym.

Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do porodu domowego

W domu narodzin nie ma też presji na szybki postęp porodu. Nie przyśpiesza się go przez przebicie pęcherza płodowego czy podanie oksytocyny, tylko pozwala kobiecie rodzić w tempie, jakie dyktuje natura lub ewentualnie wzmacnia się czynność skurczową masażami i akupresurą.

Inną różnicą jest możliwość wyjścia do domu po 6 godzinach od urodzenia dziecka. Jeśli kobieta się na to zdecyduje, po 2 dniach będzie musiała jeszcze przyjść na kontrolę do położnej i wizytę u pediatry. Jeśli jednak będzie chciała zostać dłużej w szpitalu, po kilku godzinach zostanie przeniesiona na oddział poporodowy, który przylega do Domu Narodzin.

Sale w domu narodzin bardzo przypominają pokoje prywatnego mieszkania. Nie ma nawet łóżka porodowego tylko zwykłe. Sprzęt potrzebny położnym jest schowany w specjalnej szafce, której "zwyczajny" wygląd nie zdradza medycznej zawartości. Oczywiście w każdej sali jest wanna, drabinki, worki sako i materace, potrzebne podczas porodu i łóżeczko dla dziecka. W domu Narodzin jest też tzw. "kącik noworodka", gdzie mierzymy i ważymy dzieci po porodzie. Znajduje się w nim także sprzęt do ratowania życia.

Kobiety, które przychodzą tu rodzić to najczęściej te, które chciałyby rodzić w domu ale trochę się boją, że w przypadku ewentualnych komplikacji będą zbyt daleko od szpitala. W domu narodzin natomiast błyskawicznie zostaną przeniesione na odpowiedni oddział szpitalny.

Co ważne za poród w domu narodzin, podobnie jak za poród w szpitalu (a w przeciwieństwie do porodu w domu) kobieta nie musi płacić.

Sprawdź, jak wygląda poród w domu

Komentarze