;

Jak urządzić pokój kilkulatka, by mógł utrzymać w nim porządek?

Ocena: 4.89/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!
  1. Postaraj się urządzić pokój tak, by jak najwięcej rzeczy można było szybko usunąć z pola widzenia. Wybierz zamykane szafki zamiast otwartych regałów albo do otwartych regałów dokup pudła lub koszyki. Wrzucenie zabawek do odpowiedniego pojemnika i zamknięcie go jest bez porównania szybsze niż ustawianie zabawek pojedynczo na półce.  

  2. Zamocuj półki regałów, tak by przerwy pomiędzy nimi były stosunkowo niewielkie. Jeśli będą zbyt duże na poszczególnych półkach będą tworzyć się wieże z pudełek i pojemników. To utrudnia wyciąganie zabawek i zwykle kończy się zawaleniem konstrukcji. 

  3. Dokonaj (razem z dzieckiem!) logicznego podziału zabawek, które znajdą się w poszczególnych pudełkach. Tak, by po zabawie nie musiało wkładać rzeczy do pięciu różnych pojemników.

  4. Przeznacz jedno pudełko na rzeczy, które dziecko będzie wrzucało tam "na chwilę". Kilkulatkom zwykle nie chce się wyjmować odpowiedniego pojemnika, żeby wrzucić do niego jakiś odnaleziony drobiazg,  np. ludzika z Lego czy kawałek puzzli. Dlatego albo zostawiają te zabawki na wierzchu, albo wciskają w jakiś kąt i w rezultacie szybko tworzą bałagan. Lepiej przeznaczyć jedno pudełko na takie okazje i raz w tygodniu przenieść rzeczy z niego w odpowiednie miejsce.

  5. Książki ustawiaj na półkach pionowo, żeby łatwo było je wyjąć i włożyć, a nie jedną na drugiej.

  6. Jeśli dziecko ma dużo przyborów do rysowania i malowania, włóż kredki, pisaki, ołówki i pędzle do plastikowych kubków. Posegreguj je kolorami, np. białe, żółte i pomarańczowe w jednym kubku, czerwone, różowe i fioletowe - drugim, zielone i niebieskie - trzecim, a brązowe i czarne w czwartym. Kolejne kubki przeznacz na pędzle, długopisy i ołówki. To naprawdę lepsze rozwiązanie niż oryginalne pudełka lub wielka skrzynia, w której trudno coś znaleźć. Zamykane pudełko będzie natomiast dobre na gumki, kleje, linijki i inne podobne akcesoria.

  7. Wybierz łóżko z szufladą albo dokup do klasycznego łóżka odpowiedni pojemnik na pościel. Łatwiej będzie dziecku wrzucić pościel do pojemnika niż misternie układać kołdrę i przykrywać narzutą.

  8. Kup jeden naprawdę duży pojemnik na wieloczęściowe zestawy, np. kolejki ze stacjami i mostami, zabawki, które są duże, jak np. miecze, czy niesforne jak piłki. Jeśli myślisz, że pokój dziecka jest na to za mały, wybierz mebel, który będzie pełnił dwie funkcje, np. skrzynię, na której można siedzieć lub ustawić inne pudełka.

  9. Staraj się, by jak najwięcej zabawek było schowanych nisko, by dziecko mogło sprzątać pokój bez pomocy rodziców. Jeśli się nie da - na górze poukładaj rzeczy, których używa rzadko, albo wtedy, gdy jest z wami.

  10. Urządzając pokój, bierz pod uwagę zainteresowania dziecka. Jeśli np. uwielbia układać orgiami albo lepić z plasteliny, przygotuj odpowiednie miejsce na ekspozycję jego prac. W przeciwnym razie rozejdą się one nie tylko po pokoju dziecka, ale po całym domu.

14 pomysłów na przechowywanie i eksponowanie dziecięcych prac.

Komentarze