;

Nie bije, więc wychowuje bezstresowo? Czym tak naprawdę jest wychowanie bezstresowe?

Ocena: 4.95/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

"Dziecko jest takie niegrzeczne, bo nigdy nie dostało lania", "Ci rodzice pozwalają na wszystko, dlatego maluchy tak rozrabiają" - nieraz słyszymy takie komentarze w kontekście wychowania bezstresowego. Ale czy rzeczywiście jest to trafne zestawienie?

To, że rodzice nie biją swojego dziecka, wcale nie musi oznaczać, że wychowują je bezstresowo. Mogą bowiem mieć ustalone granice oraz zasady (wśród nich - brak kar cielesnych) i konsekwentnie ich przestrzegać. Wychowanie bezstresowe jest bardziej "pojemną" metodą wychowawczą, w której zakaz używania siły wobec dzieci jest tylko jednym z aspektów.

Wychowanie bezstresowe, inaczej zwane wychowywaniem bez granic, jako metoda wychowawcza pojawiło się około pół wieku temu, a za jego twórcę uznaje się Benjamina Spocka. Oznacza takie wychowywanie dziecka, by nie dostarczać mu dodatkowego stresu, czyli:

  • ograniczenie wymagań wobec dziecka do minimum;
  • nieokreślanie zasad postępowania (dziecko nie wie, co jest dobre, a co złe);
  • zezwalanie dziecku na wszystko, na co ma ochotę;
  • niestawianie granic, czyli nieokreślanie tego, co wolno, a co jest zabronione;
  • niestosowanie żadnych (nie tylko fizycznych) kar wobec dziecka.

W efekcie dziecko ma wyrosnąć na samodzielnego, pewnego siebie i przekonanego o własnej wartości człowieka.

Rodzice, którzy stosują tę metodę wychowawczą, szybko wpadają w pułapkę pozwalania pociechom naprawdę na wszystko. Dlatego o wychowaniu bezstresowym najczęściej mówi się w kontekście niegrzeczych dzieci. Wychowanie bezstresowe stało się synonimem braku wychowania i bezradności rodziców. Dlaczego bezradości? Otóż rodzice wychowujący bezstresowo nie reagują w sytuacjach, gdy ich pociechy zachowują się niewłaściwie. Nie robią nic, by uniknąć buntu i płaczu dziecka. W ocenie innych są "wygodnymi rodzicami" i często pojawiają się również komentarze tj. "Gdyby malec wiedział, co to pas, zachowałyby się lepiej". Stąd ukuło się przekonanie, że bezstresowe wychowanie to wychowywanie bez kar cielesnych, a tak naprawdę to tylko jeden z elementów tej metody wychowawczej.

Zobacz 8 rzeczy, które mamy robią dla dobra dziecka, rzeczywiście mu szkodząc

Tematy: wychowanie, wychowanie dziecka, wychowanie bezstresowe, kara, nagroda, karać dziecko, kara fizyczna, kara cielesna, bić dziecko, niegrzeczne dziecko

Komentarze