;

Czy zwierzę to dobry prezent dla kilkulatka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Obecność zwierzęcia pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny i emocjonalny, opieka nad nim uczy systematyczności i odpowiedzialności. Dzieci wychowujące się ze zwierzętami rzadziej cierpią na alergie, mają lepszą odporność i mniej chorują. Dobrze jednak pamiętać o kilku sprawach:

  • Upewnij się, że to marzenie, a nie chwilowa zachcianka. Warto trochę "przeczekać" dziecko. Jeśli konsekwentnie obstaje przy swoim, jest mniejsza szansa, że szybko znudzi się zwierzęciem.
  • Wyklucz alergię. Ciężko będzie wytłumaczyć kilkulatkowi, że trzeba oddać ukochanego pupila, dobrze więc, żeby z psem lub kotem najpierw pobawił się u znajomych.
  • Opieka nad nowym domownikiem spadnie głównie na ciebie. Wytłumacz dziecku, że  jest odpowiedzialne za swojego chomika czy żółwia i musi o niego dbać. Ale nie oszukuj się - przedszkolak sam nie wyprowadzi psa, nie zawsze będzie też pamiętał o nakarmieniu rybek.
  • Zwierzę nie jest zabawką. Naucz dziecko, że nie wolno go bić, dokuczać mu, przeszkadzać kiedy śpi lub je. Niepokojone czy męczone może ugryźć lub podrapać. Nawet, jeśli ufasz psu a kocica jest wyjątkowo spokojna - lepiej, żeby podczas kontaktów dziecka ze zwierzęciem był ktoś dorosły.

Komentarze