;

Czy wspinaczka to sport dla dzieci?

Ocena: 4.77/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Tak. Już przedszkolaki mogą stawiać pierwsze kroki na ściance wspinaczkowej, a regularne ćwiczenia mogą przynieść im mnóstwo korzyści np.:

- poprawić ich ogólną sprawność i koordynację ruchową;

- dobrze wpłynąć na integrację sensoryczną;

- pomóc skorygować ewentualną wadę postawy;

- zwiększyć wiarę w siebie i sprawić, że dziecko będzie odważniejsze;

- stać się ważną lekcją odpowiedzialności, współdziałania i przestrzegania zasad;

- dostarczyć mnóstwo radości.

Przygodę dziecka na ściance wspinaczkowej trzeba zacząć z instruktorem (wcześniej koniecznie sprawdź, czy ma odpowiednie uprawnienia). On nie tylko będzie umiał wszystko wytłumaczyć i zadbać o bezpieczeństwo dziecka, ale też zaproponować wiele wciągających zabaw.

Dzieci, które boją się wysokości mogą zacząć od wspinania się na bulderze, czyli niskiej ściance, najczęściej przewieszonej (odchylonej od pionu w kierunku wspinacza - jest to przeciwieństwo zbocza góry), pod którą dla bezpieczeństwa leżą materace. Dziecko nie będzie tu asekurowane przy pomocy liny, tylko instruktor będzie stał za nim, trzymając dłonie tuż za plecami malca. Bulder zwykle dostarcza dzieciom dużo przyjemności bo często szybko udaje im się pokonać pierwsze drogi (zawdzięczają to między innymi swojej budowie ciała), czyli odnieść namacalny sukces.

Innym miejscem do wspinania jest ściana pionowa, dużo wyższa, gdzie można wchodzić z asekuracją górną ("na wędkę") lub z asekuracją dolną. W przypadku dzieci wchodzi w grę w zasadzie jedynie wspinanie się na wędkę, bo jest dużo bezpieczniejsze. W tym przypadku lina jest przewleczona na samej górze przez stanowisko asekuracyjne. Do jednego jej końca przywiązane jest dziecko, do drugiego "przymocowany" jest asekurant (oboje w specjalnych uprzężach). Jeśli dziecko odpadnie od ściany, to zostanie praktycznie w tym samym miejscu i będzie po prostu zwisać na linie. Jeśli nie będzie chciało dalej wchodzić, instruktor je opuści. Warto wiedzieć, że właśnie owo wiszenie, zjeżdżanie czy bujanie się na linie szybko staje się ulubioną aktywnością kilkulatków. I warto pozwolić im na taką rozrywkę bo  wspinaczka w tym wieku powinna być głównie zabawą.

Dzieci, które chodzą na ściankę regularnie np. są zapisane na sekcję wspinaczkową uczestniczą w treningach, których częścią jest rozgrzewka, ćwiczenia ogólnorozwojowe takie jak np. pompki i brzuszki oraz rozciąganie. W przeciwieństwie do dorosłych, nie powinny wykonywać ćwiczeń siłowych, ani asekurować innych (to dotyczy także starszych dzieci).

Czy to bezpieczny sport? Wspinaczka na wędkę, zwłaszcza na pionowej ścianie bez przewieszeń oraz na bulderze jest uważana za bezpieczną. Oczywiście każdy sport wiąże się z jakimś ryzykiem urazu, w tym przypadku nie jest to większe ryzyko niż niesie ze sobą jazda na rolkach czy rowerze. Inaczej jest z poważnym wspinaniem z dolną asekuracją, na trudnych drogach w skałkach i bardzo intensywnym, wieloletnim treningu. Tutaj rzeczywiście stosunkowo łatwo o uraz i kontuzję. Ale taka wspinaczka nie dotyczy dzieci.

Sprawdź, jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu

Komentarze