;

Czy stres utrudni mi zajście w ciążę?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Tak. Długotrwały, silny stres zaburza pracę przysadki mózgowej, której jednym z zadań jest produkcja hormonów odpowiadających za prawidłowe dojrzewanie i uwalnianie się komórki jajowej. Zestresowana kobieta może mieć owulację później, niż wynika to z jej obliczeń, i przez to przeoczyć odpowiedni moment na poczęcie. Zdarza się też, że do owulacji w ogóle nie dochodzi.

Pamiętaj jednak, że jest różnica między zwykłym, codziennym stresem, z którym organizm bez problemu sobie radzi, a silnym, traumatycznym przeżyciem, które może wpłynąć na przebieg twojego cyklu (może to być np. śmierć bliskiej osoby, rozwód, wypadek). Stres nie musi wcale wiązać się z negatywnymi wydarzeniami, np. radosne podniecenie spowodowane przygotowaniami do ślubu również wywołuje u kobiety stres, który może rozregulować jej cykl.

Oczywiście, reakcja na stres jest sprawą indywidualną: tobie może opóźnić się owulacja z powodu wyjazdu na wakacje, a twoja koleżanka, która przeżyła wypadek samochodowy, może nie odczuć żadnych zmian w cyklu miesiączkowym.

Komentarze