;

Jakie są rodzaje przedszkoli?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przedszkola najogólniej dzielą się na publiczne (państwowe) i niepubliczne (prywatne). Wybór przedszkola zależy od preferencji rodziców. Niemniej jednak każdemu 6-latkowi należy się możliwość bezpłatnego uczęszczania do zerówki (grupy przygotowującej 6-latki przed pójściem do szkoły). Przedszkola, zazwyczaj te niepubliczne, dzielą się dalej na kolejne typy. Do pozostałych rodzajów przedszkoli należą:

  • przedszkola integracyjne, w których uczą się dzieci pełnosprawne i dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności
  • przedszkola wegetariańskie, w których posiłki podawane dzieciom są pozbawione mięsa, często są również przygotowywane z uwzględnieniem potrzeb dzieci cierpiących na alergie, stosujących diety bezglutenowe oraz dzieci żywionych według diety wegańskiej
  • przedszkole sportowe, które oferuje dziecku rozszerzony program zajęć sportowych (gry i zabawy ruchowe, gimnastyka korekcyjna na terenie przedszkola oraz zajęcia sportowe poza przedszkolem - wyjazdy na basen, nauka tańca, nauka jazdy na nartach itd.)
  • przedszkole językowe, w którym dziecko uczy się języka obcego według rozszerzonego programu nauki na poziomie odpowiednio przystosowanym do wieku (zajęcia z lektorem, zajęcia z obcojęzyczną nauczycielką itd.) lub w którym zajęcia prowadzone są jednocześnie w języku polskim i języku obcym
  • przedszkole artystyczne, w którym kładzie się nacisk na rozwój artystyczny dziecka (rozszerzony program zajęć plastycznych, muzycznych itd.), w swojej ofercie mają również wyjazdy na wystawy, teatrzyki itp.
  • przedszkole ekologiczne, w którym dzieci nastawione są na kontakt z naturą, co oznacza zaznajamianie ich z podstawami ekologii, ekologicznym trybem życia (dzieci uczone są m.in. segregowania odpadów, oszczędności wody i energii elektrycznej itp.) oraz z zasadami zdrowego odżywiania.
  • Przedszkola religijne (wyznaniowe), w których dzieci wychowywane są zgodnie z założeniami wiary - najczęściej to przedszkola katolickie, prowadzone przez siostry zakonne, w których dzieci odmawiają modlitwę przed posiłkami, uczęszczają na lekcje religii, uczestniczą w mszach
  • przedszkole Montessori, w którym główny nacisk kładzie się na indywidualizm -dziecko przebywają w różnych (łączonych) grupach wiekowych, ich zabawy nie są inicjowane i kontrolowane przez nauczycieli, zaś zdobywanie wiedzy następuje w naturalnym tempie, zgodnie z gotowością dziecka do nauki
  • przedszkole waldorfskie, inaczej steinerowskie, w którym nacisk prowadzi się na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka - dziecko nie jest obciążane zajęciami intelektualnymi typu nauka języka obcego, za to zabawa polega na twórczym myśleniu i rozwijaniu wyobraźni (tradycyjne zabawki są zastępowane np. kasztanami lub zabawkami wykonanymi z materiałów naturalnych, takich jak skóra czy drewno), odbywa się również dużo zajęć plastycznych, a dzieci są wychowywane w duchu ekologii.

Oprócz tego część przedszkoli ma profil mieszany, np. językowo-sportowy, artystyczno-językowy itd. Wybór przedszkola należy do rodziców.

Czytaj też: Rodzaje przedszkoli

Komentarze