;

Jakie świadczenia przysługują podczas choroby w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odpowiada prawniczka Marta Podskarbi:

Zasiłek chorobowy to świadczenie, jakie otrzymujemy w miejsce utraconych zarobków, w związku z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Jeżeli na innej podstawie masz zagwarantowane prawo do wynagrodzenia, to nie będziesz mieć prawa do zasiłku chorobowego za ten okres. I odwrotnie - jeśli w danym okresie nie przysługuje ci prawo do wynagrodzenia (np. w czasie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego) - nie będzie ci również przysługiwał zasiłek chorobowy. Podstawowa zasada jest taka, że zasiłek rekompensuje tylko utracone wynagrodzenie, jakie otrzymałabyś będąc zdrowa i zdolna do pracy.

Szczególna sytuacja zachodzi, gdy w trakcie urlopu wychowawczego zajdziesz w ciążę i urodzisz kolejne dziecko. Po porodzie nabędziesz bowiem uprawnia do zasiłku macierzyńskiego i zasiłku porodowego. Bez  względu jednak na stan zdrowia, przebywając na urlopie wychowawczym nie będzie ci przysługiwać prawo do zasiłku chorobowego (np. w trakcie ciąży, pomimo stanu niezdolności do pracy).

Jeśli zachorujesz w trakcie urlopu macierzyńskiego, to również nie będzie przysługiwać ci prawo do zasiłku chorobowego. Mimo choroby będziesz nadal otrzymywać świadczenie z tytułu zasiłku macierzyńskiego, zaś długość urlopu macierzyńskiego nie ulegnie wydłużeniu z powodu przebytej choroby.

Jeżeli zachorujesz będąc na urlopie wypoczynkowym, to za okres niezdolności do pracy otrzymasz zasiłek chorobowy, natomiast urlop wypoczynkowy pracodawca będzie zobowiązany udzielić ci w innym, uzgodnionym terminie.    

Sprawdź, ile urlopu wypoczynkowego przysługuje ci za rok macierzyńskiego i rodzicielskiego

Komentarze