;

Czy po rozwodzie można przeprowadzić się z dzieckiem do innego miasta? Co, jeśli drugi rodzic się temu sprzeciwia?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odpowiada adwokat Marta Podskarbi:

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każdy z rodziców może wykonywać tę władzę, czyli sam decydować o bieżących sprawach i potrzebach dziecka. Jednak o istotnych sprawach, rodzice muszą rozstrzygać wspólnie. Nie ma przepisów wskazujących wprost, które sprawy są istotne, a które nie. W oparciu m.in. o orzeczenia sądowe przyjmuje się jednak, że do spraw istotnych należą te dotyczące miejsca pobytu dziecka, wyboru szkoły i przyszłego zawodu czy też leczenia. W związku z tym, sprawą istotną będzie również przeprowadzka jednego z rodziców z dzieckiem do innego miasta.

Jeśli nie możecie dojść do porozumienia z byłym mężem konieczna będzie decyzja sądu rodzinnego w tym zakresie. Z wnioskiem do sądu może się zwrócić każde z was. W pierwszej kolejności, sąd będzie nakłaniał, abyście doszli do porozumienia i podjęli wspólnie decyzję. Jeśli to się nie uda, sąd wyda stosowne orzeczenie. To jaka będzie jego decyzja, uzależnione jest od konkretnego przypadku i rozpatrywane indywidualnie. Sąd weźmie pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka i ogólne okoliczności sprawy. Jeśli występujesz z wnioskiem pamiętaj, aby go odpowiednio uzasadnić. Wyjaśnij, dlaczego chcesz wyjechać z dzieckiem do innego miasta, jakie wynikną z tego korzyści dla ciebie i dziecka. Zadbaj wcześniej o to, aby znaleźć w nowym miejscu szkołę czy też przedszkole dla dziecka.

Musisz liczyć się z tym, że sprawa w sądzie może potrwać nawet kilka miesięcy. Jeśli zatem podejrzewasz, że były małżonek nie wyrazi zgody na twój wyjazd z dzieckiem, rozpocznij procedurę sądową możliwie jak najwcześniej.

6 zdań, w które samotna mama nie powinna wierzyć.

Komentarze