Masaż Shantala – na czym polega i jak wykonywać ten masaż niemowlaka?

Masaż Shantala to niezwykła technika, która wpływa pozytywnie zarówno na dziecko, jak i na rodzica. Ponadto pomaga wyciszyć i uspokoić nawet bardzo pobudzonego malucha. Taki masaż niemowlaka polega na delikatnych ruchach, którym towarzyszą przyjemne bodźce dźwiękowe. Masaż tego typu sprawdzi się również u dorosłych, którzy (zmęczeni codzienną pracą) pragną zaznać chwili spokoju i odprężenia.

Czym jest masaż Shantala?

Masaż Shantala jest to technika masażu niemowląt oraz dzieci wywodząca się ze starożytnych Indii. Francuski położnik Frederique Leboyer, podróżując po Indiach po raz pierwszy opisał tę technikę i rozpowszechnił ją w Europie. Obecnie jej popularność nie słabnie i coraz więcej młodych rodziców korzysta z jej zalet.

Inna nazwa tego typu masażu dziecka to dotyk miłości. W jego trakcie pomiędzy osobą masującą a dzieckiem rozwija się silna więź emocjonalna. Niemowlę podczas kontaktu sensorycznego (dotyku) rozwija kilka zmysłów na raz – poznaje na nowo dotyk, głos opiekuna oraz jego zapach, a także uczy się granic swojego ciała. Jakie są zasady wykonywania masażu Shantala?

Masaż Shantala zaleca się już od pierwszych dni życia dziecka. Jest to delikatny dotyk ciała dziecka, opierający się na ruchach głaskania w odpowiedniej sekwencji – zaczynamy od: klatki piersiowej, rączek, brzuszka, nóżek, pleców, twarzy i delikatnej gimnastyki.

Masaż Shantala nie jest masażem rehabilitacyjnym i może być wykonywany przez każdego rodzica. Warto jednak ukończyć kurs masażu Shantala u wykwalifikowanego instruktora, który pokaże i nauczy każdego ruchu w odpowiedniej kolejności.

Przeczytaj też: Używane ubranka dla dzieci – czy warto je kupować?

Masaż niemowlaka – jakie są zalety masażu Shantala?

Pozytywnym aspektem masowanie niemowlaka jest obustronne, pozytywne działanie zarówno na dziecko, jak i na jego rodzica lub opiekuna.

Jak masaż Shantala wpływa na dziecko?

  • Reguluje czas spokojnego snu dziecka w nocy;
  • uspokaja i wycisza;
  • zwiększa świadomość ciała oraz granic, dając przy tym poczucie bezpieczeństwa;
  • wzmacnia układ odpornościowy i stymuluje układ hormonalny;
  • wpływa na lepszą perystaltykę jelit – usprawnia proces trawienia działa profilaktycznie na zaparcia i kolki u niemowlaka;
  • usprawnia układ krążenia.

Wpływ masażu na rodzica/opiekuna:

  • uspokaja, wycisza, redukuje napięcie i stres;
  • łagodzi objawy depresji poporodowej u matek;
  • podnosi wiarę w umiejętności opieki nad dzieckiem;
  • umacnia więź z dzieckiem;
  • pozwala lepiej poznać niemowlaka i zrozumieć jego mowę ciała.

Okazując miłość i uwagę podczas masażu, buduje się poczucie bezpieczeństwa i bliskości, a to stanowi podstawę, aby w przyszłości dziecko potrafiło budować relacje z innymi ludźmi. Masaż Shantala wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój dziecka, ale także wyjątkowe momenty bliskości z rodzicem.

Sprawdź również: Rozwój motoryczny niemowlęcia

Masaż Shantala – od kiedy i jak często wykonywać taki masaż dziecka?

Masaż Shantala może być wykonywany już od pierwszych dni życia, nawet 34 razy w tygodniu. Pierwsze masaże są krótkie, ponieważ mają na celu stopniowe przyzwyczajenie dziecka do takiego bodźca – można zacząć od 1 minuty, a skończyć na 25.

Warto pamiętać o odpowiednich warunkach – należy zadbać o półmrok (światło nie powinno razić dziecka w oczy). W pomieszczeniu powinno być ciepło i cicho.

Dziecko należy masować bez ubranek. Niemowlaka kładzie się na kolanach, na których znajduje się czysty ręcznik. Do takiego masażu małego dziecka używany jest ciepły olejek. Masaż Shantala można stosować po kąpieli dziecka i uczynić z niego codzienny rytuał.

Przeciwwskazania – masaż Shantala

Co ważne – nie należy wykonywać go wcześniej niż pół godziny po posiłku. Masażu niemowląt nie powinno się przeprowadzać także bezpośrednio po szczepieniu oraz gdy występują: przeziębienie i gorączka, stany zapalne, choroby skóry, atopowe zapalenie skóry, choroby nowotworowe, dysplazja bioder, astma czy epilepsja.

To też może Cię zainteresować: Chwyt pęsetkowy – jak wygląda?

Masaż Shantala – krok po kroku

Masaż Shantala wymaga odpowiedniego przygotowania. Szczególną uwagę należy zwrócić na panującą temperaturę pomieszczenia, która zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu dziecka (najlepiej powyżej 23 stopni Celsjusza).

Dobrym pomysłem jest dołączenie do rytuału muzyki relaksacyjnej. Mogą być to dźwięki przyrody, morza bądź też specjalna płyta stworzona do masażu Shantala (z nagraniami bicia serca, przypominającymi dziecku chwile w łonie matki).

Podczas masażu dziecka stosuje się naturalne oleje roślinne, które nie są rafinowane, np. oliwę z oliwek lub olej kokosowy o przyjemnym zapachu. Należy pamiętać, że niemowlę chętnie wkłada rączki do buzi, dlatego preparat musi być bezpieczny i hipoalergiczny.

Należy dostosować porę masażu do trybu dnia dziecka. Jeśli nie ma na niego ochoty lub jest poddenerwowane, należy wówczas odstąpić od masowania. Do podjęcia próby można wrócić po pewnym czasie, np. gdy dziecko się uspokoi.

Masaż Shantala dla dorosłych – na stres, bezsenność i laktację

Masaż Shantala mogą stosować również osoby dorosłe. Stanowi on doskonałą terapię dla par – wzajemne masowanie nie tylko poprawia relacje i pozwala skupić się na partnerze, ale ma także pozytywny wpływ na cały organizm.

Za pomocą delikatnego dotyku można złagodzić, a nawet wyeliminować objawy stresu czy bezsenności – masaż taki wydłuża czas głębokiego snu i koi nerwy.

Masaż obejmuje całe ciało i można go wykonywać przez ubranie, co jest pozytywnym aspektem w przypadku osób, które odczuwają dyskomfort i skrępowanie, jeśli chodzi o inne techniki masażu. Odpowiedni klimat zapewni relaksacyjna muzyka połączona z przyjemnym zapachowym olejkiem w kominku i blaskiem świec.

Masaż Shantala dla dorosłych pozwala zwiększyć więź emocjonalną z partnerem. Ponadto może być przeprowadzany u kobiet w okresie ciąży, jak i u matek (w celu zwiększenia laktacji).

Opublikowano: ; aktualizacja: 15.04.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Niemowlę na słońcu – jak chronić niemowlę przed upałem?

 

Jak wybrać pediatrę dla niemowlaka?

 

Chwyt pęsetkowy – jak wygląda? Ćwiczenia na chwyt pęsetkowy

 

Choroba Taya-Sachsa – przyczyny, objawy, leczenie

 

Kolka u dziecka – jak radzić sobie z kolką u noworodka i niemowlaka?

 

Pieluchy tetrowe kontra jednorazowe – co wybrać

 

Szczepionka na meningokoki

 

Niemowlę nie robi kupki – zaparcia u niemowląt