;

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Większość dzieci bardzo przywiązuje się do swoich smoczków i trudno im się z nimi rozstać. Smoczek podawany jest już noworodkom w szpitalach. Prędzej czy później trzeba jednak wziąć sprawy w swoje ręce. Dziecko najłatwiej odzwyczaić od smoczka w dwóch okresach życia - u półrocznego niemowlęcia i u starszego malucha:

a)      Ok. 6.miesiąca życia - w tym czasie maluch rozwija się na tyle intensywnie, że nowe umiejętności mogą odwrócić jego uwagę od smoczka

b)      Ok. 2. roku życia - w tym czasie dziecko jest już na tyle duże, że można mu wytłumaczyć dlaczego smoczek zniknął i co się z nim stało.

Maluchowi można po prostu powiedzieć, że smoczek się zgubił. Popularną wśród wielu rodziców metodą jest również przekazywana przez bardziej doświadczonych rodziców historia o zwierzątku, które zabrało smoczek, bo było mu potrzebne. Niektórzy rodzice polecają stopniowe odcinanie części ssącej od podstawy smoczka. Żeby proces odstawiania smoczka był łatwiejszy, można go przeprowadzać stopniowo i odzwyczajać dziecko powoli. Można np. podawać smoczek dziecku tylko do zaśnięcia, a następnie wyjmować go dziecku z buzi. Pamiętaj, że proces odstawiania smoczka może się okazać bardzo trudny. W tym czasie poświęcaj dziecku więcej czasu i staraj się odwrócić jego uwagę od braku smoczka poprzez ciekawe zabawy, długie rozmowy i inne angażujące zajęcia.

Czytaj też: Pokonaj smoka - 10 sposobów na pewną wygraną

 

 

Komentarze