;

Jeśli nie spirytusem, to czym? Nowe zalecenia, jak pielęgnować pępek noworodka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Noworodek wypisywany jest ze szpitala do domu z kikutem pępowiny ściśniętym specjalną plastikową klamerką. Zadaniem rodziców jest takie pielęgnowanie pępka dziecka, by jak najszybciej się zagoił.

Kikut pępowiny odpada zwykle do 14 dni po porodzie, ale i bywa, że później. Wiele zależy od tego, jak gruba była pępowina oraz jak pielęgnujemy okolice pępka.

Nadal obowiązuje tzw. sucha pielęgnacja pępka. Oznacza to, że w czasie kąpieli nie można zanurzać kikuta pępowiny. Ale nic się nie stanie, jeśli się zamoczy. Co więcej, obecnie dozwolone jest umycie pępka wodą i mydłem. Rób to jednak za pomocą wacików bądź gazy, by kikut pępowiny nie wchłonął za dużo wody. Po kąpieli zawsze starannie osuszaj pępek, używając nie tylko wacików, ale i patyczków do czyszczenia uszu (docierają w każdy zakamarek skóry, ułatwiają czyszczenie każdej fałdki wokół pępka). Poza tym staraj się nie zakrywać kikuta pępowiny pieluszką - rób z niej mankiet bądź wycinaj w niej otwór na pępek. Jak najczęściej wietrz brzuszek noworodka, bo świeże powietrze ułatwia gojenie pępka.

Kilka razy dziennie, a zwłaszcza po kąpieli, możesz (ale nie musisz) użyć płynu odkażającego, który zapobiega infekcjom. Stosowany jest w czasie pobytu noworodka w szpitalu, by zapobiec zakażeniom wywołanym przez szpitalną florę bakteryjną. Zastąpił zalecany dawniej spirytus, który silnie wysusza i przez to sprzyja uszkodzeniom naskórka oraz powstaniu infekcji.


Poznaj instrukcję kąpieli noworodka

Tematy: pielęgnacja noworodka, noworodek, pępek, pępek noworodka, octanisept

Komentarze