;

Na czym polega mammografia?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mammografia to jedna z metod badania piersi, w której wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Jest bardzo czuła i pozwala wykryć guzki już o średnicy 0,5 cm. Badanie jest wykonywane w ramach profilaktyki antynowotworowej lub jako dodatkowe badanie diagnostyczne, które ma pomóc lekarzowi postawić właściwe rozpoznanie.

Mammografia jest w Polsce badaniem przesiewowym czyli takim, które wykonywane jest u bardzo dużej grupy osób nie posiadających objawów danej choroby w celu ich jak najwcześniejszego wykrycia, które zapewniałoby największe szanse wyleczenia choroby. Grupą objętą taką profilaktyką są u nas kobiety w wieku 50-69 lat. One powinny zgłaszać się na mammografię co roku. Dla nich też owo badanie jest bezpłatne. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca także badać się co dwa lata kobietom między 45. a 50. rokiem życia. Wcześniej na mammografię mają zgłosić się także dziewczyny, których matki miały raka piersi. Wiek pierwszego badania jest uzależniony od wieku, w jakim matka zachorowała na nowotwór. Badanie powinno nastąpić pięć lat wcześniej, czyli jeśli matka miała raka w wieku 45 lat, córka powinna iść na mammografię w 40. roku życia.

Mammografia skierowana jest głównie do starszych kobiet nie tylko dlatego, że to właśnie w późniejszym wieku wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór piersi. Inną ważną przyczyną jest większa ilość tkanki tłuszczowej (w stosunku do tkanki gruczołowej) u starszych kobiet co umożliwia przeprowadzenie dokładnego badania. U młodszych kobiet może być problem z prawidłowym odczytem więc mammografia ma dużo mniejszy sens.


Zobacz, jak zbudowane są kobiece piersi

Jeśli badanie wykaże jakieś nieprawidłowości, przeprowadza się dodatkową diagnostykę - biopsję lub/i rezonans. Warto wiedzieć, że tylko mniej więcej w 10 proc. owe dalsze badania prowadzą do rozpoznania nowotworu złośliwego.

Zobacz, jak rozpoznaje się guzki w piersiach

Mammografia trwa kilka minut i może rodzić pewien dyskomfort (niektóre pacjentki mówią nawet  o bólu) wynikający z konieczności dość mocnego ściśnięcia (spłaszczenia) piersi podczas badania.

Komentarze