;

Na czym polega fala uderzeniowa i czy ten zabieg może pomóc kobietom po porodzie na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odpowiada ortopeda Rafał Mikusek z Centrum Medycznego ENEL-MED

Pomysł stosowania w leczeniu fali uderzeniowej czyli fali ultradźwiękowej przyszedł z urologii, gdzie zabieg ten wykorzystuje się do rozbijania kamieni nerkowych. Obecnie falę uderzeniową stosuje się także w ortopedii przy stanach zapalnych tkanek miękkich czyli np. ścięgien lub przyczepów. Jeśli bowiem stan zapalny długo trwa, może dojść do powstania zwapnień, które wywołują ból. I wtedy właśnie do ich rozbicia można wykorzystać falę uderzeniową. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy do czynienia ze stanem zapalnym bez zwapnień, zabieg nie pomoże. Dlatego właśnie wcześniej zaleca się zrobienie USG i zdjęcia rentgenowskiego - one pomogą ustalić właściwą terapię. Fala uderzeniowa najlepsze rezultaty przynosi w leczeniu takich schorzeń jak łokieć tenisisty, kolano skoczka czy ostroga piętowa. Bóle kręgosłupa, w tym także odcinka lędźwiowego, nie są wskazaniem do zabiegu. Chociaż teoretycznie można by było go rozważać ( jeśli doszło do zapalenia przyczepów mięśni przykręgosłupowych ze zwapnieniami), to jednak nie spodziewałbym się tutaj wielkich rezultatów.

Zabieg jest nieinwazyjny, nie ma skutków ubocznych, trwa kilka minut i trzeba go powtórzyć 3-5 razy co kilka dni, żeby osiągnąć zadowalające rezultaty, czyli m.in. zniesienie bólu. Są pacjenci, którzy skarżą się, że zabieg jest bolesny, inni uważają, że "jedynie nieprzyjemny".

Teoretycznie ciężarną można leczyć falą uderzeniową, ale ja jednak radziłbym odczekać do momentu, kiedy kobieta urodzi dziecko, bo tak naprawdę nie znamy do końca wpływu tego zabiegu na ciążę. Jest on wprawdzie oparty na falach ultradźwiękowych, podobnie jak wykonywane przecież w ciąży badanie USG, ale jednak mamy tutaj do czynienia z innymi częstotliwościami.

Komentarze