;

Czym różni się plamienie od krwawienia?

Ocena: 3.4/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

"Ile dni trwa krwawienie?" - to jedno z najczęstszych pytań, jakie możesz usłyszeć u ginekologa. Odpowiedź na nie, podobnie jak informacja o tym, czy miesiączki są regularne, pozwala lekarzowi wysnuć pierwsze wnioski o twoim zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, by być precyzyjną i nie mylić np. krwawienia z plamieniem. Jak więc je odróżnić?

Plamienie jest skąpe i pozostawia na bieliźnie plamki (stąd nazwa: plamienie) w kolorze brunatnym, rzadziej jasnoczerwonym. Najczęściej jest to wydzielina z pochwy zabarwiona krwią. Pojawia się od czasu do czasu, np. wtedy, kiedy zapłodniony zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy albo w środku cyklu jako objaw owulacji.

Czytaj też: Jak rozpoznać czy niewielkie krwawienie to jakaś nieprawidłowość czy miesiączka (mam nieregularne cykle)?

Plamieniem nazywamy również zabarwioną krwią wydzielinę, jaka wypływa z pochwy na początku lub pod koniec miesiączki. Wszystkie te sytuacje są normalne i nie wymagają konsultacji z lekarzem.

Fizjologiczne może być również plamienie w terminie miesiączki, o ile występuje sporadycznie i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy (tj. ból brzucha, problemy z zajściem w ciążę). W takiej sytuacji mówimy o skąpej miesiączce. Jej przyczyną może być odstawienie doustnej antykoncepcji albo cykl bez jajeczkowania. Jeśli jednak plamienie zamiast okresu pojawia się co miesiąc, należy skonsultować się z lekarzem. Może bowiem sygnalizować poważniejszy problem: zespół policystycznych jajników, zespół przedwczesnego wygasania czynności jajników czy inne zaburzenia hormonalne.

Krwawieniem natomiast nazywamy wypływ krwi z pochwy. Może być umiarkowany, nasilony lub bardzo obfity. Fizjologiczne występuje raz w cyklu jako miesiączka. O ile w przypadku plamienia wystarczy używać wkładek higienicznych, o tyle podczas krwawienia konieczne jest stosowanie podpasek lub tamponów.

Tak jak powtarzająca się skąpa miesiączka powinna skłonić cię do wizyty u lekarza, tak samo konsultacji wymaga obfite krwawienie. Może ono sygnalizować endometriozę, guzy macicy lub zaburzenia krzepnięcia krwi. Poza tym nieprawidłowe jest każde krwawienie w trakcie cyklu i wymaga wizyty u ginekologa.

Czytaj też: Zaburzenia miesiączkowania

Konsultacja: dr n. med. Sławomira Gruszczyńska, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA we Wrocławiu

Komentarze