;

Czy żelazo w tabletkach do ssania szkodzi na zęby?

Ocena: 4.85/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wiele ciężarnych musi przyjmować żelazo z powodu anemii ciążowej wywołanej niedoborem tego pierwiastka. Lekarze przepisują zwykle preparaty w tabletkach do połykania bądź ssania. Te ostatnie są często obwiniane o niszczenie zębów. Czy słusznie? Na szczęście nie. Żelazo nie uszkadza zębów, a jedynie może powodować przebarwienia. Podobnie jednak jak niektóre produkty spożywcze zawierające substancje barwiące np. jagody czy kawa, zmienia kolor zębów tylko na krótko. Przebarwienia znikają dość szybko dzięki czyszczącym właściwościom śliny. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy szkliwo będące w kiepskiej kondycji jest regularnie poddawane działaniu barwników. Wtedy przebarwienia mogą utrzymywać się kilka godzin czy nawet dni i ich usunięcie czasem wymaga już dodatkowych zabiegów.

Jeśli twój lekarz przepisał ci żelazo do ssania i chcesz zmniejszyć ryzyko powstania przebarwień do minimum, tuż przed wzięciem tabletki nie pij napojów zawierających kwas, czyli soków owocowych oraz coli. Zmiękczają szkliwo, przez co staje się ono bardziej porowate i podatne na przebarwienia. Lepiej odczekać godzinę i dopiero po tym czasie zażyć żelazo. Ale uwaga! Kiedy już rozpuści ci się w ustach cała tabletka, nie chwytaj od razu szczoteczki do zębów bo "wetrzesz" pigment w szkliwo. Najpierw dokładnie wypłucz jamę ustną wodą (najlepiej mineralną), a dopiero potem wyczyść zęby zwykłą szczotką lub taką z gumkami do usuwania przebarwień. Możesz też użyć wybielającej pasty.

Jeśli twoje zęby są w bardzo słabej kondycji, zapytaj lekarza, czy nie możesz zamienić preparatu do ssania na tabletki do łykania. Wbrew obiegowej opinii te drugie wcale nie wchłaniają się gorzej i nie są mniej skuteczne.

Czytaj też: Jak dbać o zęby w ciąży

Konsultacja: dr. Przemysław Uliasz z Prima-Dent w Warszawie.

Komentarze