;

Ile powinnaś ważyć?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Do określenia prawidłowej wagi ciała stosuje się różne wskaźniki. Najpopularniejszym, stosowanym powszechnie przez lekarzy i aprobowanym przez Światową Organizację Zdrowia jest wskaźnik BMI czyli Body Mass Index. Oblicza się go dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez podniesiony do kwadratu wzrost (w metrach).

BMI = masa/wzrost2

Po uzyskaniu wyniku trzeba sprawdzić co on oznacza. Uznaje się, że BMI:

mniejsze niż 18,5 - to niedowaga

między 19 a 25 - świadczy o prawidłowej wadze

między 25 a 30 - sygnalizuje nadwagę

powyżej 30 - oznacza otyłość.

Kalkulator, który pomoże ci obliczyć BMI

 

A jeśli chciałabyś określić swoją idealną wagę, możesz skorzystać z dwóch innych popularnych wskaźników Lorentza lub Brocca.

Wskaźnik Lorentza (stosuje się go dla osób mierzących powyżej 150 cm)

Idealna waga dla kobiety = wzrost (w centymetrach) - 100 - (wzrost - 150)/2

 

Wskaźnik Brocca (dla osób o wzroście między 160 cm a 190 cm)

Idealna waga dla kobiety = (wzrost (w centymetrach) - 100) * 0,85

Sprawdzając, jaka jest twoja waga, szukając tej idealnej, czy też podejmując decyzję o odchudzaniu, pamiętaj, by traktować te wskaźniki jedynie jako dodatkowe wsparcie, a nie wyrocznię. Nawet tak powszechnie stosowany BMI uważany jest za daleki od ideału ponieważ nie uwzględnia wielu ważnych czynników jak płeć, wiek czy poziom tkanki tłuszczowej. BMI może bowiem pokazywać, że masz nadwagę, tymczasem ty nie powinnaś się odchudzać jeśli owa nadwaga jest rezultatem rozbudowanych mięśni. I odwrotnie - niby nie masz nadwagi, ale ilość tkanki tłuszczowej w twoim ciele jest tak duża, że trzeba pomyśleć o diecie i ćwiczeniach. To właśnie nadmiar tkanki tłuszczowej (zwłaszcza na brzuchu) jest niebezpieczny dla zdrowia. Warto więc sprawdzić ile właściwie jej w sobie mamy. Mierzy się ją m.in. przy pomocy specjalnej aparatury, "szczypców" z podziałką, ważenia pod wodą albo oblicza wg wzoru matematycznego. Można też kupić specjalną wagę, która określa procentową zawartość tkanki tłuszczowej natomiast nie jest to najdokładniejsza metoda.

Sprawdź, jak oszukać głód

Komentarze