;

Czy częste przeziębienia zwiększają ryzyko powstania alergii u dziecka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przeziębienie, czyli infekcja wirusowa, uszkadza błonę śluzową układu oddechowego i upośledza jego mechanizmy obronne. W rezultacie alergenom łatwiej jest wniknąć do organizmu, co sprawia, że często w czasie choroby "stara" alergia zaczyna dawać o sobie znać. Dochodzi do nasilenia jej objawów. Niestety może też pojawić się "nowa" alergia m.in. dlatego, że w wyniku uszkodzenia nabłonka zostają odsłonięte tzw. receptory zadrażnienia. To powoduje, że układ oddechowy zaczyna zbyt mocno reagować na każdego "przybysza z zewnątrz" (nadreaktywność oskrzeli). Jeśli do infekcji wirusowej dołączy się bakteryjna i bakterie będą długo zalegać w układzie oddechowym, dziecko może też uczulić się na owe bakterie.

Tak więc częste infekcje mogą zarówno nasilić alergie jak i przyczyniać się do rozwoju nowych alergii oraz chorób o podłożu alergicznym jak np. astma oskrzelowa.

Niestety alergia czyni też dziecko bardziej podatnym na infekcje. Często więc powstaje błędne koło: alergia sprzyja infekcji, infekcja - alergii.

Komentarze