;

Czym się różni biegunka od luźnego stolca u dziecka?

Ocena: 1.95/5 Głosów: 18
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Po co nam tam wiedza? Przede wszystkim po to, by móc prawidłowo odpowiedzieć na pytania lekarza i wiedzieć, kiedy potrzebna jest jego interwencja. W gabinecie pediatry kupa dziecka jest bowiem jednym z dyżurnych tematów. Pytając o luźny stolec, lekarz ma na myśli kupę półpłynną (nazywaną też "rozwolnioną"). Pytając o to, czy dziecko ma biegunkę, pyta o to, czy malec oddaje luźny, lub wręcz wodnisty stolec, kilka lub kilkanaście razy na dobę.

To wszystko dotyczy dzieci, które skończyły rok, bo w przypadku niemowląt robienie luźnej kupy (o konsystencji ciasta naleśnikowego lub rzadkiej jajecznicy) kilka razy w ciągu dnia jest uznawane za normę. Podobnie zresztą jak brak kupy przez cały dzień. O biegunce u niemowląt mówimy więc wtedy, gdy stolec jest bardziej wodnisty i częstszy niż zwykle, a do tego cuchnący.

produkty i dania, po których zjedzeniu małe dziecko może zrobić rzadszą kupę np. arbuz w dużej ilości. Nie musimy się więc tym niepokoić. Co innego jeśli dziecko codziennie przez kilka dni ma rozwolnienie. Ponieważ może to być objawem choroby np. zakażenia przewodu pokarmowego (wirusowego, bakteryjnego), nadczynności tarczycy, nietolerancji laktozy, choroby pasożytniczej przewodu pokarmowego, alergii i celiakii, trzeba wybrać się do lekarza. Warto wiedzieć, że luźne stolce mogą towarzyszyć zapaleniu ucha środkowego, anginie i antybiotykoterapii.

Z wizytą u lekarza nie można zwlekać w przypadku biegunki, bo może ona bardzo osłabić organizm, spowodować utratę cennych minerałów, a nawet doprowadzić do odwodnienia.

Czytaj też: Jak wzmacniać odporność dziecka?

Konsultacja: lek. med. Anna Jaworska, lekarz rodzinny

 

Komentarze