;

Co robić, gdy dziecko gryzie?

Ocena: 4.77/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przede wszystkim nie bagatelizować tego. Rodzicom często zdarza się traktować dzieci tak, jakby były młodsze niż są w rzeczywistości. Dlatego nie zawsze podchodzą serio do różnych dziecięcych agresywnych zachowań. Czasem tłumaczą sobie (i innym): "przecież on jest jeszcze taki mały, nie do końca wszystko rozumie, wyrośnie z tego". Tymczasem warto wiedzieć, że już niemowlaki rozumieją słowo "Nie" i już w tym wieku możemy im różnych rzeczy zakazywać. Tym bardziej więc starsze dzieci mogą usłyszeć od nas stanowczy zakaz.

Czasami też rodzice pomijają gryzienie milczeniem bo słyszeli o regule "dziecko powtarza te zachowania, na które zwracamy uwagę ". To oczywiście prawdziwa zasada, ale w tym wypadku nie do końca dobrze zinterpretowana. Chodzi bowiem o to, by poświęcać więcej uwagi sytuacjom, w których dziecko robi coś dobrze niż tym, w których dziecko zrobi coś źle. W pierwszym przypadku możemy doceniać, omawiać, nagradzać i świętować, w drugim powinniśmy załatwić sprawę bez nadmiernego koncentrowania się na niej. Ale zareagować musimy!

Oczywiście najlepiej by było, gdybyśmy mogli zapobiec owej trudnej sytuacji. To odnosi się także do gryzienia. Zwykle dziecko robi to w sytuacjach, które są dla niego zbyt trudne, w jakiś sposób go przerastają. Kiedy np. jest zbyt duży hałas, zbyt dużo dzieci, zwłaszcza nieznajomych, albo niezbyt przyjaźnie nastawionych, kiedy pojawia się jakieś napięcie w grupie itd. Warto przyjrzeć się, jak to jest w przypadku naszego malca. Zastanowić się, co dzieje się tuż przed ugryzieniem. Kiedy zidentyfikujemy już ten guzik, który wyzwala agresywne zachowanie, będziemy mieli szanse jakoś temu zapobiec np. wyjść wcześniej z imprezy, znaleźć jakiś pretekst, by na chwilę wyciągnąć malca z grupy itd. Oczywiście nie zawsze się to uda. Jeśli więc dojdzie do tego, że dziecko kogoś ugryzie, powinno usłyszeć, że tak nie wolno robić. W ogóle od najmłodszych lat trzeba dziecko uczyć, że agresja jest niedopuszczalna - ani on nie może być agresywny, ani nikt nie może być agresywny wobec niego. Także my! Z pewnością więc nie można dziecku "pokazywać, jak boli ugryzienie", dawać klapsów czy krzyczeć. Psycholodzy polecają też uważną obserwację  dziecka i w sytuacji kiedy otworzy ono buzię z zamiarem ugryzienia, włożyć mu dłoń pod brodę i lekko podnieść ją do góry. Powtarzanie tego za każdym razem przynosi podobno dobre rezultaty.  

10 zasad wychowawczych, które zawsze przynoszą efekt

Komentarze