;

Jaka ilość kofeiny jest bezpieczna dla dziecka?

Ocena: 4.95/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W 2015 roku w maju Komisja Europejska poprosiła Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności o opinię na temat tego, ile kofeiny możemy spożywać. EFSA przeanalizowała aktualną wiedzę dotyczącą wpływu tej substancji na zdrowie różnych grup, także dzieci i młodzieży, i stwierdziła, że dla obliczania maksymalnej bezpiecznej dziennej dawki kofeiny dla dzieci można wykorzystać ten sam wzór, co dla dorosłych - masa ciała razy 3 mg. Nie ma bowiem wystarczających badań naukowych, które pozwalałyby stworzyć inny wzór dla najmłodszych czy opracować inne zalecenia. Tak więc np. ważący 20 kg 5-latek może spożyć 60 mg kofeiny dziennie. To wcale nie jest tak dużo i nierzadko dzieci przekraczają tę dawkę. Jak pokazały badania, zdarza się to nawet maluchom, które nie skończyły jeszcze 3 lat. Głównym źródłem kofeiny jest w tym przypadku czekolada. Poza tym kofeinę można znaleźć również w kakao, napojach typu cola, herbacie i kawie (także tej z etykietką „bezkofeinowa").  

  • Tabliczka czekolady mlecznej (100 g) dostarcza ok. 25 mg kofeiny*;
  • Tabliczka czekolady gorzkiej (100 g) – ok. 70 mg kofeiny;
  • Szklanka czarnej herbaty (250 ml) – ok. 70 mg kofeiny (im dłużej parzona, tym więcej kofeiny);
  • Szklanka zielonej herbaty (250 ml) – ok. 42 mg kofeiny;  
  • Napoje typu cola (puszka – 330 ml) – ok. 30 ml (wersja „light” też ma kofeinę).

Warto jednak pamiętać, że czasami najlepszym wyjściem będzie całkowite wykluczenie kofeiny z diety dziecka. Nawet jeśli niewielka ilość nie wpływa negatywnie na zdrowie malucha, to może go nadmiernie pobudzić i np. utrudnić zasypianie.

Czytaj też: Co powinno jeść w ciągu dnia małe dziecko

*Różne opracowania naukowe podają różną zawartość kofeiny dla poszczególnych produktów - wiele zależy od producenta, gatunku produktu czy sposobu parzenia (w przypadku kawy i herbaty).

Tematy: kofeina, dieta dziecka, słodycze, nadpobudliwość

Komentarze