;

Jak karmić dziecko otyłe?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

To, czy dziecko jest otyłe, czy nie, powinien zawyrokować wyłącznie lekarz. Często rodzicom błędnie się wydaje, że maluch ma nadwagę, podczas gdy rozwija się prawidłowo, a jego waga mieści się w przyjętej normie. O otyłości u dzieci mówimy wtedy, gdy waga dziecka przekracza o 20% normy przyjęte dla dzieci w danym wieku i określonej płci.

Jeśli okaże się, że dziecko rzeczywiście jest zbyt otyłe, wtedy w ustaleniu prawidłowej diety pomoże rodzicom lekarz. Nigdy nie wolno odchudzać dziecka na własną rękę, bez porozumienia z lekarzem, stosując diety przygotowane na potrzeby dorosłych! Można w ten sposób wyrządzić dziecku tylko krzywdę. Diety dla dorosłych polegają głównie na ograniczeniu spożycia tłuszczu, który dla małych dzieci jest bardzo ważny - dzieci do 2. roku życia powinny spożywać produkty pełnotłuste!

Rodzice, którzy sami walczą z nadwagą i otyłością mogą jednak zadbać o rozwinięcie u dziecka prawidłowych nawyków żywieniowych. Należy do nich głównie regularne spożywanie 5 posiłków dziennie (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja), ograniczenie ilości spożywanych słodyczy i słonych przekąsek, zrezygnowanie z dań typu fast-food, wyeliminowanie słodkich, gazowanych napojów, spożywanie ostatniego posiłku co najmniej 2 godziny przed snem. Jako zdrowe przekąski należy wprowadzić owoce (świeże i suszone), warzywa, naturalne jogurty (mogą być zmieszane ze świeżymi owocami), orzechy (uwaga - są wysokokaloryczne, dlatego najlepiej podawać je w niewielkich ilościach).

Komentarze