;

Czy dziecko może być na diecie wegetariańskiej i wegańskiej?

Ocena: 4.82/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zgodnie z aktualnym stanowiskiem polskich ekspertów m.in. z Centrum Zdrowia Dziecka i warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia, dzieci mogą rozwijać się zdrowo na obu rodzajach diety wegetariańskiej:

- laktoowowegetariańskiej - wyklucza mięso, ryby, ale dopuszcza jaja, mleko i przetwory mleczne;

laktowegetariańskiej - wyklucza mięso, ryby oraz jaja, ale dopuszcza mleko i przetwory mleczne - jest to więc dieta laktoowowegetariańska bez jaj.

Na temat diety wegańskiej (bez mięsa, ryb, jaj, mleka i przetworów mlecznych oraz miodu) zdania są już podzielone i polscy eksperci są bardziej ostrożni jeśli chodzi o polecanie jej dzieciom niż np. amerykańscy. Tę dietę dużo trudniej już odpowiednio zbilansować (ułożyć tak, by dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych) natomiast nie jest niemożliwe.

Z pewnością układając jadłospis dla dziecka wegetariańskiego lub wegańskiego, warto skonsultować się i z dietetykiem, i z lekarzem. Najważniejsze jest nauczenie się takiego komponowania posiłków, by zapewniały odpowiednią ilość odpowiedniej jakości białka, wapnia, cynku i żelaza oraz ustalenie jaką dokładanie dawkę witaminy B12 trzeba podawać dziecku (w żywności można ją znaleźć tylko w produktach odzwierzęcych).

Czytaj też: Zdrowotne aspekty diety wegetariańskiej

Komentarze