6. miesiąc życia dziecka

Sześciomiesięczne dziecko bardzo interesuje się otaczającym światem. Co potrafi sześciomiesięczne dziecko? Świadomie reaguje na bodźce słuchowe, wzrokowe i dotykowe, a także bez problemu rozpoznaje twarze najbliższych. Stale szuka kontaktu i jest gotowe na aktywności angażujące jego wszystkie zmysły. Jak rozwija się półroczne maleństwo? W jaki sposób rodzice mogą wesprzeć rozwój dziecka?

6. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

6. miesiąc życia dziecka to czas, aby wprowadzić nowe pokarmy do diety maluszka. Choć mleko matki wciąż jest najważniejszym pokarmem niemowlaka, to nie dostarcza mu już całej ilości potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju składników odżywczych.

Niektóre niemowlęta na tym etapie życia chętnie wyciągają rączki do jedzenia, chcąc spróbować tego, co jedzą dorośli. Rozszerzanie diety najlepiej zacząć od podawania warzyw, ponieważ ich smak jest dla dziecka trudniejszy do zaakceptowania. Stopniowo wprowadzajmy nowe produkty, np. kaszkę przygotowaną z mlekiem mamy czy starte jabłko. Na początku wystarczą dwie łyżeczki nowego pokarmu. Jednocześnie uważnie obserwujmy reakcje dziecka. Jeśli nie pojawiają się u niego żadne dolegliwości, możemy stopniowo zwiększać ilość danego produktu w diecie.

W związku z tym, że maluch potrafi już samodzielnie trzymać przedmioty, rodzice mogą pozwolić dziecku trzymać łyżeczkę i pomagać mu kierować pokarm do buzi. Pamiętajmy, by zadbać o odpowiednią pozycję pociechy podczas karmienia. Ponieważ maleństwo nie siedzi jeszcze samodzielnie, możemy posadzić je u siebie na kolanach.

Ile waży 6-miesięczne dziecko – normy

Półroczne dziecko powinno już ważyć od 6 do 9 kg. Dziewczynki są zwykle drobniejsze, mogą zatem ważyć nieco mniej. Choć maluch nie przybiera na wadze aż tak dynamicznie jak w poprzednich miesiącach, nadal jest to około 150 do 200 gramów tygodniowo.

Szósty miesiąc życia dziecka – rozwój fizyczny

Półroczne niemowlę potrafi już opierać się na ramionach, leżąc na brzuchu. Próbuje podnieść się do siedzenia, ale zwykle nie jest jeszcze w stanie. Maluch chętnie siada, gdy podciąga się go za obie ręce. Coraz częściej stara się przebywać w tej pozycji. W ten sposób może bowiem poznawać otoczenie z innej niż dotychczas perspektywy. To również odpowiedni moment, by zmienić głęboki wózek na spacerówkę.

Przeczytaj również: Karmienie piersią na leżąco i półleżąco

Dziecko na tym etapie przemieszcza się dzięki pełzaniu i turlaniu. Nie jest w stanie samodzielnie określić odległości, może się więc zdarzyć, że uderzy się o ścianę czy łóżko. To dobry czas na zabezpieczenie mieszkania. Warto między innymi zmienić długi obrus na krótki oraz zwinąć kable.

Rodzice łatwo mogą zauważyć u swojej półrocznej pociechy spore postępy w sprawności dłoni. Maluch jest w stanie już całą dłonią chwytać przedmioty, a także bez problemu przekładać je z jednej ręki do drugiej.

6. miesiąc życia dziecka – rozwój psychiczny i umysłowy

Półroczne dziecko jest bardzo towarzyskie i rozmowne. Rodzice mogą usłyszeć od niemowlaka takie sylaby, jak: „ba”, „ła”, „da”, „ma” i „ga” – nazywa nimi różne przedmioty czy ludzi lub wykorzystuje je, by komunikować swoje potrzeby. Gdy coś do niego mówimy, wyraźnie próbuje odpowiadać. Chętnie rozmawia nie tylko z najbliższymi, ale również ze swoim odbiciem w lustrze. Z chęcią zagaduje bliskich i lubi spędzać czas w ich towarzystwie. Niekoniecznie to samo odczuwa przy osobach, które widzi rzadziej. Dlatego może marudzić podczas wizyty u lekarza czy w czasie odwiedzin u wujka.

Sześciomiesięczne maleństwo coraz szybciej przyswaja nowe informacje. Jego mózg osiągnął już połowę wagi mózgu osoby dorosłej. Rozwija się jego inteligencja emocjonalna – potrafi rozpoznać, czy osoby w jego otoczeniu są radosne, czy smutne. Na tym etapie zaczyna się też żywo interesować innymi niemowlętami.

Pamięć maleństwa również działa coraz lepiej. Niemowlę jest w stanie zapamiętywać wydarzenia sprzed dwóch tygodni.

6. miesiąc życia dziecka – jak wspomagać rozwój?

W szóstym miesiącu życia dziecka zadbajmy, by maluch miał dużo bezpiecznej przestrzeni, na której będzie mógł ćwiczyć podnoszenie główki, obracanie się i turlanie. Ponadto zachęcajmy pociechę do pełzania. Ta umiejętność bardzo dobrze wpływa na elastyczność kręgosłupa, a dzięki wykonywaniu ruchów naprzemiennych, harmonijnie pobudza obie strony ciała. Niemowlę na tym etapie będzie chętnie się przemieszczać, ale nie zaszkodzi mu mała motywacja, na przykład w postaci ulubionej zabawki położonej nieopodal.

Półroczne dziecko bardzo interesuje się swoimi zabawkami, jednak warto pokazywać mu również inne rzeczy, które nie stanowią dla niego zagrożenia: kubek, kartonik czy inne przedmioty codziennego użytku. Maleństwo powinno ich dotykać, poznając kształty i faktury.

Szósty miesiąc to również dobry czas na zabawy, które rozwijają umiejętności społeczne dziecka, np. „a kuku” czy w chowanego. Aby trenować komunikację maluszka, należy mówić do niego jak najwięcej. Zwracajmy się do pociechy ciepłym głosem, zadawajmy pytania, śpiewajmy.

Ponadto pamiętajmy, by pierwsze pokarmy podawać dziecku przy użyciu łyżeczki, a nie smoczka. W ten sposób oduczamy maleństwo ssania piersi.

6. miesiąc życia dziecka – film

Bibliografia

 
  1. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko, rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007;
  2. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2020;
  3. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Opublikowano: ; aktualizacja: 05.12.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (1)


A co jeśli 6 miesięczne dziecko już swobodnie stoi trzymając się mebli ?

Przeczytaj również

Przeczytaj również

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

7. miesiąc życia dziecka

 

4. miesiąc życia dziecka

 

1. miesiąc życia dziecka

 

9. miesiąc życia dziecka

 

12. miesiąc życia dziecka

 

11. miesiąc życia dziecka

 

3. miesiąc życia dziecka

 

5. miesiąc życia dziecka