2. miesiąc życia dziecka

W drugim miesiącu życia dziecko przestaje być noworodkiem. Możemy zaobserwować, że nie śpi już tak dużo jak wcześniej. Wykazuje się również znacznie większą ruchliwością. Jakie zmiany zachodzą u dwumiesięcznego dziecka? Jak rodzice mogą w tym czasie wspomagać rozwój maleństwa? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

2. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

U dwumiesięcznego dziecka ma miejsce tzw. skok rozwojowy, który oznacza, że maleństwo bardzo gwałtownie zaczyna rosnąć. W związku z powyższym potrzebuje więcej pokarmu. Głód może znacząco wzrosnąć i pojawiać się nawet co godzinę. Pamiętajmy jednak, że niemowlę powinno zjadać tyle, ile chce. Nie zmuszajmy więc maluszka do jedzenia, gdy wyraźnie nie ma na to ochoty. Jeżeli niepokoi nas mniejszy apetyt dziecka, to sprawdźmy jego masę ciała i wzrost, po czym porównajmy wyniki z siatkami centylowymi. Wszelkie wątpliwości konsultujmy na bieżąco z lekarzem pediatrą.

W drugim miesiącu życia dziecka mogą pojawiać się kolki. Niestety lekarze nadal nie poznali przyczyn powstawania tej dolegliwości. Prawdopodobnie kolki spowodowane są sposobem jedzenia – zbyt łapczywym połykaniem pokarmu. Najskuteczniejszym ratunkiem jest masowanie dziecka po brzuchu oraz zmienienie jego pozycji. Aby zmniejszyć ryzyko powstawania kolek, warto korzystać z butelek do karmienia ze specjalnymi nakładkami antykolkowymi.

Ile waży 2-miesięczne dziecko – normy

Miesięczne dziecko waży około 700 gramów więcej, niż kiedy się urodziło.. Przybiera na wadze średnio 20-30 gramów każdego dnia. Po ukończeniu drugiego miesiąca jest cięższe o kolejne 500 do 700 gramów. Należy jednak pamiętać, że wagę wyjściową stanowi waga dziecka nowonarodzonego.

Jeśli maleństwo było wcześniakiem lub urodziło się drobne, to w ciągu miesiąca lub dwóch nie dorówna swoim większym rówieśnikom. Sygnałem alarmowym dla rodzica powinna być utrata wagi niemowlęcia. Jednak jeśli dziecko stale przybiera na wadze, to nie ma powodu do niepokoju.

Drugi miesiąc życia dziecka – rozwój fizyczny

W drugim miesiącu życia dziecka zaczyna ono lepiej panować nad swoim ciałem i robi się coraz bardziej ruchliwe. Potrafi utrzymać uniesioną główkę przez około 10 sekund. Zauważymy to, gdy położymy maleństwo w pozycji na brzuchu. Ponadto chętnie obraca główkę w różnych kierunkach, intensywnie przebiera kończynami, stara się podpierać na łokciach, jednak nie jest w stanie samodzielnie zmienić pozycji ciała.

Dwumiesięczne niemowlę coraz częściej otwiera rączki oraz zaczyna prostować zgięte wcześniej nóżki. Chętnie uderza kończynami w przedmioty oraz wkłada dłonie do buzi. Leżąc na plecach, chętnie zaczepia zabawki zawieszone w zasięgu rąk.

2. miesiąc życia dziecka – rozwój psychiczny i umysłowy

W drugim miesiącu dziecko zmienia się również emocjonalnie. Jest bardziej uważne, stara się naśladować mimikę, gesty i dźwięki osób ze swojego otoczenia. Rodzice mogą usłyszeć pierwsze gardłowe dźwięki, których z czasem będzie coraz więcej.

Ponadto maleństwo rozgląda się zaciekawione, reaguje na dźwięki, wodzi wzrokiem za przedmiotami pojawiającymi się w polu widzenia. Mama może na tym etapie zauważyć, że maleństwo jest rozproszone w trakcie karmienia. Jednak nie ma w tym nic niepokojącego – ogrom bodźców oraz rosnąca ciekawość dziecka sprawiają, że może mieć ono trudność w skupieniu uwagi na jedzeniu.

W drugim miesiącu niemowlę zaczyna również zauważać związki przyczynowo-skutkowe, choć nie jest to jeszcze w pełni świadome. Dostrzega na przykład, że jest kołysane w momencie, w którym zaczyna płakać. Maleństwo rozpoznaje także poszczególne sytuacje czy rutynowe czynności, takie jak przygotowanie do kąpieli.

W piątym tygodniu życia u dziecka pojawiają się także pierwsze łzy. W związku z powyższym płacz dwumiesięcznego maleństwa jest inny, niż ten, który rodzice obserwowali podczas pierwszych czterech tygodni.

2. miesiąc życia dziecka – jak wspomagać rozwój dziecka?

Dwumiesięczne dziecko rozwija się dynamicznie. Uważnie obserwuje świat i jest coraz bardziej energiczne. W jaki sposób rodzice mogą wspierać rozwój maluszka na tym etapie?

  • Dziecko jest bardzo zainteresowane otoczeniem, dlatego warto wykorzystać to i stymulować jego koordynację wzrokową. Do tego celu najlepiej sprawdzą się zabawki o kontrastowych, wyrazistych wzorach i kolorach. Wystarczy pokazywać maleństwu przedmiot (około 30 cm od jego twarzy) i zataczać nim kręgi lub spokojnie przybliżać i oddalać. Dziecko będzie wodziło za nim wzrokiem.
  • Drugi miesiąc życia to również pora na naukę chwytania. W tym celu podawajmy dziecku zabawkę w małej odległości od jego rączek. Gdy maleństwo będzie próbowało chwycić przedmiot, włóżmy go w zamkniętą piąstkę dziecka i delikatnie rozprostowujmy paluszki.
  • Rodzice powinni umożliwić dziecku swobodne ćwiczenie mięśni, które są odpowiedzialne za podnoszenie głowy. W tym celu należy układać maleństwo w pozycji na brzuszku z rękami przy klatce piersiowej.
  • Praktykujmy kangurowanie, czyli bezpośredni kontakt dziecka ze skórą rodzica. Za najlepszy uważa się bezpośredni kontakt tzw. skóra do skóry, np. gdy maluch leży na nagiej klatce piersiowej mamy. Taka bliskość uspokaja maluszka, daje mu poczucie bezpieczeństwa.

2. miesiąc życia dziecka – film

Bibliografia

 
  1. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko, rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007,
  2. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2020,
  3. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Opublikowano: ; aktualizacja: 30.01.2024

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Przeczytaj również

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

11. miesiąc życia dziecka

 

9. miesiąc życia dziecka

 

4. miesiąc życia dziecka

 

7. miesiąc życia dziecka

 

8. miesiąc życia dziecka

 

12. miesiąc życia dziecka

 

6. miesiąc życia dziecka

 

5. miesiąc życia dziecka