12. miesiąc życia dziecka

Kiedy dziecko kończy roczek, rodzic zachodzi w głowę, kiedy to minęło! Przecież niedawno było tak nieporadnym maluszkiem, a teraz jest coraz bardziej śmiałym, żywiołowym człowieczkiem, który odkrywa świat na własnych zasadach. Jak wygląda rozwój 12-miesięcznego dziecka?

12. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

Roczne dziecko diametralnie różni się od tego, które jeszcze niedawno leżało i gaworzyło w łóżeczku. Skończył się czas, kiedy można było siedzieć i patrzeć na nie całymi dniami. Teraz bowiem trudno o spokojne siedzenia, a oczy trzeba mieć dookoła głowy!
12-miesięczne dziecko jest szybkie i w ciągłym biegu, na nic nie ma czasu i wszystko chce poznać! Rusza się coraz sprawniej i pewniej, być może nawet samodzielnie chodzi, a wtedy… wtedy rodzic może zapomnieć o spokojnych spacerach, za to dostanie solidną dawkę ruchu, za którą może być wdzięczny swojemu maluchowi.

Roczne dzieci to także małe gaduły. Roczniak mówi ciągle i dużo, ma też swoje ulubione słowa. Obserwowanie go to prawdziwa przyjemność – z dnia na dzień widać bowiem, jak coraz więcej – mówiąc kolokwialnie – ogarnia. Jego spryt zaskakuje, a determinacja imponuje. 12-miesięczne dziecko to naprawdę mały, mądry człowieczek!

Ile waży 12-miesięczne dziecko – normy

Zazwyczaj wzrost 12-miesięcznego dziecka wynosi między 71 a 84 cm. Ile waży roczne dziecko? Waga roczniaka waha się między 8 a 13 kg. Mogą jednak wystąpić drobne odchylenia i – o ile dziecko rozwija się prawidłowo – kilka cm czy 0,5 kg nie robią różnicy.

Waga i wzrost rocznego dziecka to kwestia indywidualna. Na etapie, kiedy dzieci zaczynają samodzielnie chodzić, najbardziej dają się zauważyć różnice w ich budowach. Niektóre są drobne, inne z kolei „wyglądają na starsze”. Nie ma w tym nic dziwnego i nie ma też co porównywać dzieci.

Jak przebiega rozwój dziecka w wieku 12 miesięcy?

12. miesiąc życia dziecka – rozwój fizyczny

12-miesięczne dziecko potrafi już swobodnie wstawać z podłogi i przemieszczać się, trzymając czegokolwiek. Coraz chętniej też podejmuje próby samodzielnego chodzenia. Niektóre maluchy opanowują to szybciej, inne wolniej – nie jest to powód do zmartwień, bo choć ich ciałka są już na tyle rozwinięte, by móc same się utrzymać w pionie i maszerować, to każde dziecko dojrzewa do decyzji o samodzielności w innym tempie. Natomiast niewiele potrzeba, by dziecko zachęcić do chodzenia. Swobodnie potrafi iść, trzymając za rękę rodzica, lubi również ciągnąć za sobą różnego rodzaju zabawki na sznurkach czy pchać wózeczki.

Rozwój fizyczny 12-miesięcznego dziecka to również coraz ciekawsze zabawy. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ale każde roczne dziecko umie coraz zgrabniej operować różnymi przedmiotami. Chętnie coś wkłada, wyciąga i przekłada, a jego ruchy są coraz pewniejsze i bardziej logiczne. Potrafi także współpracować podczas ubierania, podając rączki czy nóżki. W ciągłym użyciu jest jego palec wskazujący – maluch pokazuje wszystko, co go interesuje, najczęściej próbując przy tym wytłumaczyć, o co mu chodzi. 12-miesięczne dziecko jest pełne energii i żywiołowe, i co rusz sprawdza nowe możliwości swojego ciała.

12. miesiąc życia dziecka – rozwój psychiczny i umysłowy

12-miesięczne dziecko to mały indywidualista. Jest coraz bardziej śmiałe w wyrażaniu swojego zdania i bardzo dużo stara się mówić. Posiada coraz większy zasób słów – do „mama” i „tata” dołączają wszechobecne „to” i „tam”, które towarzyszą pokazywaniu paluszkiem, a także „nie”, powtarzane z prawdziwym uwielbieniem oraz wiele innych, czasem nowo przez niego stworzonych słów. Rozumie także to, co mówią do niego rodzice i potrafi bez problemu wskazać nazwaną rzecz czy zwierzę, a także naśladować dźwięki. Chętnie także chwali się swoimi umiejętnościami.

12-miesięczny maluch poznaje świat kształtów i kolorów, i potrafi się zainteresować dosłownie wszystkim, a także przez chwilę zając się sam sobą, jeśli ma pod ręką coś fascynującego.

W 12. miesiącu życia dziecko jest żądne wiedzy i przygód, śmiało wchodzi w interakcje z otoczeniem. Ma jednocześnie coraz większe poczucie odrębności i tożsamości. Rozpoznaje własne rzeczy, spogląda na siebie w lustrze, zapytane potrafi wskazać na siebie. Nie ma jednak pojęcia o współpracy, dlatego bywa odbierane jako uparte, kapryśne czy czasem nawet „nieznośne” lub „rozpieszczone”. Chętnie sprawdza granice i swoje, i rodziców. Ale prawda jest taka, że to po prostu taki etap rozwoju, który wymaga odpowiedniego wsparcia ze strony rodziców.

Rozwój emocjonalny 12-miesięcznego dziecka postępuje bardzo szybko – rozumie ono coraz więcej, ale jednocześnie jest jeszcze bardzo nieświadome. Rosną też jego oczekiwania wobec otoczenia, które nie zawsze potrafi wyrazić i które – co oczywiste – nie zawsze są do spełnienia. Zrozumienie tego jest trudne dla dziecka, zaś jego zachowanie bywa niełatwe dla rodzica, ale praca nad wspólnym porozumieniem jest niezwykle wartościową lekcją dla obojga.

12. miesiąc życia dziecka – jak wspomagać rozwój?

12-miesięczne dziecko uczy się przez obserwację i słuchanie tego, co go otacza. Dlatego czułość, bliskość, cierpliwość i empatia rodziców są tym, czego najbardziej potrzebuje 12-miesięczne dziecko dla prawidłowego rozwoju. Maluch w tym wieku jest bardzo kontaktowy, dlatego tak ważne jest wchodzenie w interakcję z nim i pozwolenie, by i on mógł swobodnie nawiązywać kontakt z otaczającym światem. Im więcej rozmawia się z dzieckiem, tym lepiej będzie ono potrafiło mówić, słuchać i rozumieć to, co się wokół niego dzieje. Dużą rolę w tym wieku odgrywa wspólne czytanie książek, co wzbogaca rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka, a także wspiera jego koncentrację.

Warto również pozwolić na samodzielność (np. samodzielne ubieranie się, samodzielne jedzenie). Choć dziecko potrzebuje wsparcia na każdym etapie rozwoju, jednocześnie czuje potrzebę, by samemu sprawdzać swoje możliwości. Dobrze pozwolić mu na to, bo będzie to dla niego świetną lekcją.

Aby wesprzeć rozwój 12-miesięcznego dziecka, warto po prostu… iść z nim przez świat i śmiało mu go pokazywać, a także podążać za jego potrzebami odkrywania go samodzielnie. Należy stymulować jego zmysły i motorykę z pomocą odpowiednich przedmiotów, ale przede wszystkim angażować go w codzienność, mówić i słuchać.

12. miesiąc życia dziecka – film

Bibliografia

 
  1. P. Gajewski, Interna Szczeklika. Mały Podręcznik 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
Opublikowano: ; aktualizacja: 21.03.2024

Oceń:
5.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

6. miesiąc życia dziecka

 

2. miesiąc życia dziecka

 

7. miesiąc życia dziecka

 

3. miesiąc życia dziecka

 

5. miesiąc życia dziecka

 

10. miesiąc życia dziecka

 

8. miesiąc życia dziecka

 

11. miesiąc życia dziecka