11. miesiąc życia dziecka

Już za chwilę dziecko skończy rok, a jego rozwój nadal intensywnie postępuje, przynosząc rodzicom prawdziwą radość (…i wiele innych emocji!). 11 miesięczne dziecko już nie jest niemowlakiem, a jego codzienność to niekończące się wyzwania. Jak wygląda rozwój dziecka przed roczkiem?

11. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

Jedenastomiesięczne dziecko to dosłownie mały żywioł! Jest mocno ciekawe świata, a jako że nabyło już umiejętności, które pozwalają mu coraz lepiej go poznawać – nie stroni od ich wykorzystywania! Stąd rodzic musi mieć oczy dosłownie dookoła głowy! Można powiedzieć, że w wieku 11 miesięcy dziecko jest małym, niepokornym, nie stroniącym od ryzyka człowieczkiem, któremu niekoniecznie uśmiecha się trzymanie za rączkę i podążanie tam, gdzie chce rodzic. Lubi się buntować, ale tylko dlatego, że zdaje sobie sprawę z potencjału, jaki ma świat wokół niego i nie chce niczego przegapić.

Ile waży 11-miesięczne dziecko – normy

Wzrost i waga 11-miesięcznego dziecka zależne są od wielu czynników. Szacuje się, że zazwyczaj dzieci w wieku 11 miesięcy ważą około 7,8-12,5kg, a ich wzrost waha się miedzy 78 a 82cm. Są to jednak „widełki” i jeśli tylko dziecko rozwija się prawidłowo, nie trzeba się martwić różnicami względem innych dzieci, ponieważ wszelkie wymiary posiadają wiele zależnych, m.in. genetykę czy np. wagę urodzeniową.

11. miesiąc życia dziecka – rozwój fizyczny

Umiejętności 11 miesięcznych dzieci są kwestią indywidualną, ale większość ma już za sobą próby samodzielnego wstawania i robienia pierwszych kroków. 11 miesięczne dziecko potrafi już stabilnie stać, jeśli ma się czego przytrzymać, niektóre podejmują również próby chodzenia, czasem także bez wspomagania. Maluch w wieku 11 miesięcy ma coraz bardziej skoordynowane ruchy i wszelkie upadki wcale go nie zniechęcają – potrafi się samodzielnie podciągnąć i podnieść, jest także coraz bardziej śmiałe w podejmowaniu nowych kroków. Ma również dobrze rozwiniętą umiejętność chwytania, więc… chwyta co może! W połączeniu z ciekawością świata, przynosi to efekty w postaci pootwieranych szafek, powyciąganych z szuflad przedmiotów i prób sięgania po to, co tak kusząco wystaje zza blatu. 11 miesięczne dziecko umie się już schylać i kucać, żeby np. podnieść zabawkę i staje się coraz bardziej stabilne. Nie potrzebuje już sztywnych podpórek – może się przytrzymać firanki czy jadącego obok wózka. Jedenastomiesięczne dziecko bez problemu potrafi również samodzielnie usiąść z pozycji leżącej.

Niektóre dzieci w wieku 11 miesięcy potrafią już samodzielnie chodzić, ale nie jest to regułą, dlatego nie należy się przejmować, że w tym wieku maluch jeszcze nie chodzi – ma czas na to, by rozwinąć i doskonalić tę umiejętność. Z pewnością jednak – z drobną motywacją – będzie maszerował sam w granicach poczucia własnego bezpieczeństwa, np. trzymając się właśnie wózka czy mebli, bo czuje nieodpartą chęć poznawania świata.

Rozwój fizyczny 11 miesięcznego dziecka postępuje z dnia na dzień, a im więcej ma okazji, by go ćwiczyć – tym chętniej będzie to robiło.

Zobacz również: 12. miesiąc życia dziecka

11. miesiąc życia dziecka – rozwój psychiczny i umysłowy

Rozwój intelektualny 11 miesięcznego dziecka również jest dynamiczny. Jego myślenie jest coraz bardziej logiczne i, co więcej, poszukujące ów logiki, np. w zabawach. Lubi łączyć elementy, dopasowywać je, dogłębnie sprawdza przedmioty z każdej strony. Wie, jakie przedmioty do czego służą. Szybko się uczy przez baczną obserwacje otoczenia.

11 miesięczne dziecko coraz bardziej wzmacnia swój indywidualizm. Rozumie już, że jest osobnym bytem, ale oczywiście nie maleje jego potrzeba bezpieczeństwa i bliskości. Jednak solidnie potrafi już „walczyć o swoje”, wyrażać swoje emocje i zdanie. Frustruje go, jeśli rodzic nie rozumie, co chce mu przekazać, choć bardzo się stara. Potrafi naśladować coraz więcej dźwięków, bez ustanku gaworzy, powtarza słowa, świadomie mówi także „mama” i „tata”, stosuje odpowiednią intonację do nadania sensu wypowiedzi. 11 miesięczny maluch rozumie też więcej niż mogłoby się wydawać! Ma również całkiem nieźle rozwiniętą pamięć, potrafi się też koncentrować na przedmiotach i czynnościach.

Rozwój psychiczny 11 miesięcznego dziecka to także ciągłe sprawdzanie granic i reakcji rodziców. To ciągła przekora, testowanie i upór, zupełnie naturalne dla tego wieku. To nie bunt, nie złośliwość i nie bycie niegrzecznym, a nieodparta pokusa poznawania świata i radość korzystania ze swoich nowych umiejętności. To także prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Ważna jest tutaj empatia, cierpliwość, ale i konsekwencja, której absolutnie nie można mylić z tresurą. Konsekwencja buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa i zaufania do rodziców, z kolei tresura – strach, niepewność i brak wiary we własne możliwości. Rodzic musi wyznaczać granice dla bezpieczeństwa dziecka, ale jednocześnie pozwolić mu na budowanie własnego doświadczenia, które czasem może nawet zaskoczyć czy zaboleć, ale będzie dla dziecka ważną lekcją.

11. miesiąc życia dziecka – jak wspomagać rozwój?

Aby wesprzeć rozwój 11 miesięcznego dziecka, warto postawić na tak zwaną kontrolowaną swobodę, a więc pozwolić dziecku na poznawanie świata – otwieranie szuflad czy grzebanie w ziemi - po prostu przy nim będąc, by strzec bezpieczeństwa, ale bez nadmiernej gorliwości i zapobiegliwości. Warto również uświadomić sobie, że to, co zakazane, jest dla dziecka najbardziej ciekawe, a więc zamiast przestawiać przedmioty czy zabezpieczać szuflady, warto być przy dziecku, kiedy chce zaspokoić ciekawość. To, co odkryte, już nie będzie tak kuszące.

Jeśli chodzi o rozwojowe zabawki dla 11 miesięcznego malucha, nadal warto postawić na zabawki sensoryczne, a także logiczne, słowem – im ciekawsze i stanowiące większe wyzwanie, tym lepiej (nie muszą jednak grać, świecić, szeleścić i śpiewać jednocześnie). Aby wesprzeć rozwój ruchowy 11 miesięcznego dziecka, warto zainwestować w pchacze i jeździki, które zwiększą mobilność dziecka i zachęcą do dalszego eksplorowania świata.

Nadal kluczowy dla rozwoju dziecka jest kontakt. Bliskość, rozmowa, pokazywanie świata, czytanie książek, po prostu bycie z nim. Ma to ogromny wpływ na prawidłowy rozwój mózgu dziecka, jego emocjonalności i intelektu.

Czytaj też: Mata edukacyjna – dla niemowląt, dla rocznych dzieci. Od kiedy?

11. miesiąc życia dziecka – film

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

6. miesiąc życia dziecka

 

8. miesiąc życia dziecka

 

10. miesiąc życia dziecka

 

4. miesiąc życia dziecka

 

9. miesiąc życia dziecka

 

3. miesiąc życia dziecka

 

12. miesiąc życia dziecka

 

2. miesiąc życia dziecka