1. miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka stanowi dla rodziców czas pełen wyzwań, podczas którego uczą się oni zachowań nowego członka rodziny. Poznanie odruchów maleństwa, a także tego, w jaki sposób rozwijają się jego zmysły, pozwala odpowiednio reagować oraz wspomagać wzrost niemowlęcia. Dowiedz się, jakie zmiany zachodzą w pierwszym miesiącu życia dziecka?

1. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

Pierwszy miesiąc życia dziecka to tzw. okres noworodkowy, w trakcie którego dziecko przesypia większą część dnia. Podczas snu dochodzi do rozwoju układu nerwowego, dlatego tak istotne jest zadbanie o spokojny, komfortowy sen maleństwa. Na tym etapie dziecko zaczyna również rozpoznawać zapach, głos i twarz mamy. Reaguje na dźwięki i odróżnia kontrastowe kolory.

Zgodnie z wytycznymi żywieniowymi noworodki powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki. To ono stanowi najbardziej wartościowy pokarm, zawierający wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju niemowlęcia. W przypadku gdy mama odnosi wrażenie, że ma za mało pokarmu, należy skonsultować się z doradcą laktacyjnym, który pomoże odpowiednio przystawiać maleństwo do piersi i wykształcić u niego prawidłową technikę ssania.

Sprawdź: Rozwój dziecka w 2. miesiącu życia

Ile waży 1-miesięczne dziecko – normy

Noworodek po urodzeniu traci nawet do 10% swojej wyjściowej masy ciała i jest to zupełnie naturalne zjawisko. W ten sposób dziecko pozbywa się płynów ustrojowych nagromadzonych przez okres życia płodowego. Maluszek powinien odzyskać wagę urodzeniową po upływie około 2 tygodni od porodu. W pierwszym miesiącu życia dziecko przybiera na wadze około 120-220 g na tydzień.

1. miesiąc życia dziecka – rozwój fizyczny

Niemowlę w pierwszym miesiącu życia ma pomarszczoną, zaróżowioną skórę oraz opuchnięte powieki. Na skórze pojawiają się zaskórniki, które powstają na skutek niedojrzałej jeszcze pracy gruczołów – zmiany te powinny zniknąć w ciągu kilku tygodni. Na głowie dziecka widoczne są dwa charakterystyczne elementy – ciemiączko tylne i przednie. Ciemiączka przypominają niewielkie zagłębienia, które zrastają się z upływem czasu. Tylne zrasta się między szóstym tygodniem a czwartym miesiącem życia maleństwa, natomiast przednie – dopiero w drugim roku życia dziecka.

Zobacz też: Wczesne unoszenie główki – co oznacza?

Prawidłowy rozwój fizyczny maleństwa można również określić, obserwując odruchy bezwarunkowe, z którymi dziecko przychodzi na świat. W pierwszym miesiącu życia dziecka można zauważyć:

  • odruch Babińskiego. Możemy go zaobserwować w chwili, w której łaskoczemy dziecko po podeszwie stopy. Paluch prostuje się wówczas do góry, a małe palce zginają się do środka;
  • odruch Rootinga. Niemowlę muśnięte po policzku odwraca główkę i otwiera buzię. To sygnał, że jest gotowe do przyjmowania pokarmu;
  • odruch chwytny. Pojawia się, gdy dotykamy palcem wnętrza dłoni dziecka. Maleństwo silnie zaciska wtedy piąstkę na palcu;
  • odruch kroczenia. Pojawia się w sytuacji, w której niemowlę trzymane jest pod pachami w pozycji pionowej i dotyka nóżkami podłoża. Możemy wówczas zaobserwować próbę stawiania kroków przez dziecko;
  • odruch Moro. Zauważalny, gdy niemowlę się przestraszy (na przykład w momencie gwałtownego ruchu, hałasu). Dziecko najpierw prostuje kończyny, po czym przyciąga je do siebie, jednocześnie zaciskając piąstki.

Przeczytaj też: Jak rozwija się dziecko w 3. miesiącu życia?

1. miesiąc życia dziecka – rozwój psychiczny i umysłowy

Miesięczne dziecko komunikuje się ze światem wyłącznie za pomocą dźwięków – głównie płaczu. Pod koniec pierwszego miesiąca maleństwo uważniej obserwuje twarze i przedmioty. Zaczyna się również uśmiechać. Warto jednak dodać, że ten uśmiech nie jest jeszcze reakcją świadomą – to tzw. uśmiech anielski. Mięśnie twarzy dziecka dopiero przygotowują się do okazywania emocji poprzez mimikę.

Pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecko zwykle:

  • rozpoznaje głosy rodziców, odróżnia je od innych głosów i wyraźnie na nie reaguje;
  • różnicuje płacz, w zależności od tego, co chce przekazać;
  • może już głużyć, czyli wypowiadać przypadkowe gardłowe dźwięki, które nie służą jeszcze komunikacji.

Czytaj również: Rozwój niemowlęcia w 4. miesiącu życia

1. miesiąc życia dziecka – jak wspomagać rozwój?

W pierwszym miesiącu życia maluszek dopiero zaczyna poznawać świat poza brzuchem mamy. To czas, w którym należy zapewnić dziecku dużo bliskości i otoczyć je wyjątkową troską. Częste przytulanie noworodka daje mu poczucie bezpieczeństwa. Warto również od czasu do czasu układać maleństwo w pozycji na brzuszku. Dzięki temu będzie ono podejmowało kolejne próby oderwania główki i utrzymania jej w górze przez coraz dłuższy czas. Taka pozycja korzystnie wpływa na rozwój stawów biodrowych oraz naturalnie masuje brzuszek, co pomaga zapobiec pojawianiu się kolki.

Ponadto starajmy się jak najwięcej mówić do dziecka. Warto nucić mu piosenki lub spokojnym głosem opowiadać, co się dzisiaj wydarzyło. Można również czytać różne historie, zwracając uwagę na modulację głosu.

W pierwszych tygodniach najlepiej sprawdzą się proste zabawki, na przykład wydrukowane czarne linie na kartkach papieru czy kolorowa karuzela o geometrycznych kształtach. Odstęp między pociechą a zabawką powinien wynosić około 25 centymetrów. W trakcie zabawy warto stymulować zmysł słuchu, potrząsając zabawką na zmianę raz z jednej, raz z drugiej strony, by dziecko próbowało namierzać źródło dźwięku.

Zobacz też: Waga i wzrost noworodka – normy, rekordy

1. miesiąc życia dziecka – film

Bibliografia

 
  1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2020,
  2. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko, rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007,
  3. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

11. miesiąc życia dziecka

 

8. miesiąc życia dziecka

 

9. miesiąc życia dziecka

 

6. miesiąc życia dziecka

 

2. miesiąc życia dziecka

 

7. miesiąc życia dziecka

 

12. miesiąc życia dziecka

 

4. miesiąc życia dziecka