30. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Poród zbliża się wielkimi krokami. 30. tydzień ciąży to w dalszym ciągu okres zmian. Jak przebiega rozwój dziecka? Jak czuje się jego mama? Jakie badania musi zrobić w tym czasie ciąży? Czego można się spodziewać w 30. tygodniu ciąży?

30. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Będąc w 30. tygodniu ciąży, jest się w 7. miesiącu, a więc w ostatnim trymestrze ciąży. Do porodu zostało 10 tygodni, choć już od 37. tygodnia ciąży przyjście dziecka na świat uznawane jest za rozwiązanie w terminie.

30. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Rozwój dziecka w 30. tygodniu ciąży nadal jest dynamiczny. W 30. tygodniu waga dziecka to ok. 1,3 kg, a całkowita długość jego ciała wynosi około 39 cm. W trzecim trymestrze ciąży każde dziecko rozwija się już nieco inaczej. Ponadto maluch w macicy ma coraz mniej miejsca i prawidłowe zmierzenie go jest dla lekarza nie lada wyzwaniem.

W 30. tygodniu ciąży przez skórę dziecka nie widać już siateczki naczyń krwionośnych – skóra jest grubsza i jaśniejsza przez narastającą tkankę tłuszczową. Nadal zanika meszek płodowy, bo dziecko coraz lepiej kontroluje temperaturę swojego ciała. Maluch ma w pełni wykształcone dłonie i stopy, którymi chętnie się bawi, a jego narządy zmysłów są coraz bardziej aktywne i reagują na wszystkie bodźce.

30. tydzień ciąży to okres, w którym nadal intensywnie rozwija się mózg dziecka. Ma on coraz więcej fałd, namnażają się także komórki nerwowe – z dnia na dzień maluch doskonali swoje zmysły i zdolność odczuwania. Odbiera wszystkie bodźce z zewnątrz. Kora mózgowa dziecka jest już na tyle rozwinięta, że staje się ośrodkiem uczuć, pamięci i myślenia.

W 30. tygodniu ciąży nadal rozwijają się płuca, ale jako że nie są jeszcze w pełni dojrzałe, ilość krwi, która przez nie przepływa, jest mniejsza – dzięki fizjologicznym połączeniom prawej strony serca z lewą. U płodu utlenowana krew z łożyska dociera do dziecka żyłą pępkową i dalej przez przewód żylny dostaje się do żyły głównej dolnej i prawego przedsionka. Z niego niewielka ilość przepływa do prawej komory serca, podobnie jak u dorosłych, a większa dociera przez otwór w przegrodzie między przedsionkami do lewego przedsionka i lewej komory.

Jeśli chodzi o czynność serca dziecka w tym tygodniu życia płodowego – bije ono około 140 razy na minutę, a więc dwa razy szybciej niż u dorosłych, ale po porodzie będzie się normalizować.

Ruchy dziecka w 30. tygodniu ciąży są już wolniejsze – ma mniej miejsca w macicy, a co za tym idzie – ograniczoną swobodę. Rozwijają i wzmacniają się kości dziecka, a także zwiększa się przyrost tkanki tłuszczowej.

W 30. tygodniu ciąży nadal też rozwijają się mięśnie, a także układ odpornościowy dziecka. Jego organizm cały czas dojrzewa i ćwiczy swoje umiejętności, słowem – wciąż się rozwija i przygotowuje do przyjścia na świat.

30. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

W 30. tygodniu ciąży dziecko coraz bardziej napiera na macicę i powłoki brzuszne. Mimo że jego ruchy nie są już tak częste i intensywne, to jednak przyszła mama silnie je odczuwa.

Mocno zaokrąglony, duży brzuch w 30. tygodniu ciąży daje się we znaki, ale nie tylko on urósł. Zatrzymywanie wody w organizmie i obrzęki sprawiają, że puchną nogi i dłonie, przez co przyszła mama może czuć się po prostu pulchniejsza. Także piersi stają się obrzmiałe i bolesne. Pojawiają się (lub trwają) także rewolucje ze strony układu pokarmowego, ściśniętego przez macicę – zgaga, zaparcia i wzdęcia. Dlatego tak ważne jest, by dbać o zbilansowaną dietę, zjadać mniejsze, a częstsze posiłki oraz solidnie nawadniać organizm.

30. tydzień ciąży to czas, kiedy niemal wszystkim przyszłym mamom towarzyszą te same dolegliwości:

  • skurcze przepowiadające,
  • ból kręgosłupa związany z wciąż zwiększającym się ciężarem,
  • napięcia mięśni kręgosłupa, opuchnięcia,
  • skurcze nóg.

Zmęczenie i ospałość, a także częstsze oddawanie moczu, także są normą – macica stale naciska na narządy wewnętrzne – zarówno od góry, jak i dołu. Przyszłą mamę może męczyć także spłycony oddech. Możliwość przyjmowania najwygodniejszych pozycji podczas siedzenia czy leżenia jest coraz trudniejsza – przez brzuch, który na tym etapie ciąży rośnie o 1 cm na tydzień i stanowi spore obciążenie fizyczne dla całego ciała.

W 30. tygodniu ryzyko ciążowe niosą ze sobą zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca. Dlatego mimo iż z pewnością przyszła mama wykonywała badania na poziom glukozy we krwi, powinna co jakiś czas badać cukier. Samodzielne wykonywanie takiego badania jest możliwe z pomocą glukometrów, dostępnych w sklepach medycznych i aptekach.

Sprawdź również: Jak rozwija się dziecko w 32. tygodniu ciąży?

Odczucia w 30. tygodniu ciąży

Środek siódmego miesiąca pod względem dolegliwości nieco przypomina początkowe tygodnie ciąży. Jednak w 30. tygodniu ciąży wina nie leży w hormonach, a w rosnącym brzuszku, który oddziałuje na resztę ciała. Ułożenie dziecka i jego wielkość sprawiają, że d no macicy uciska przeponę i żołądek, a więc jedzenie i oddychanie stają się trudne. Do tego dziecko potrafi wiercić się w środku nocy i wygląda na to, że do końca ciąży jest się skazanym na niewygodę.

Mimo to, pod względem emocjonalnym w 30. tygodniu ciąży większość kobiet skupia się wyłącznie na pozytywnych aspektach ciąży, czyli na tym, jak wygląda dziecko, jak rozwija się ciało maluszka i jak to będzie, kiedy przyjdzie ono na świat. Wówczas dolegliwości fizyczne – jeśli tylko nie towarzyszą im niepokojące objawy – wydają się być mało istotne, a wręcz przeciwnie – przypominają o słodkim ciężarze.

Przyszła mamo, w 30. tygodniu ciąży możesz przeżywać stany euforii, ale też zastanawiasz się, czy będziesz w stanie sprostać wyzwaniu, jakie czeka cię wraz z przyjściem dziecka na świat. To naturalne, choć zdecydowanie częściej będziesz odczuwała radosne podniecenie. Jeśli jesteś przemęczona, ociężała i dokuczają ci bóle bóg i pleców – postaraj się znaleźć najlepszą metodę uśmierzania bólu – może to być masaż, spanie z odpowiednią poduszką czy leżenie z nogami w górze.

Z pewnością towarzyszy ci również syndrom wicia gniazda – korzystaj z niego i szykuj kącik oraz wyprawkę dla dziecka, jeśli jeszcze nie zaczęłaś tego robić. Bardzo ważna jest też pielęgnacja ciała. Możesz skusić się na samodzielne wykonywanie takiego zabiegu pielęgnacyjnego, który wspomoże twoją wyjątkowo potrzebującą skórę, a przy tym pozwoli ci się zrelaksować. Idealne będzie połączenie delikatnego peelingu z solidnym natłuszczaniem skóry. Wykonywane regularnie, mogą zapobiec powstawaniu rozstępów, które mogą się pojawić nawet na końcu ciąży. A zdecydowanie lepiej im zapobiegać, ponieważ nie istnieje żadna skuteczna metoda redukowania ich, poza ingerencją chirurgiczną.

30. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

30. tydzień ciąży to czas, w którym należy wykonać następujące badania:

  • badanie USG wraz z oceną prawidłowego wzrastania, czynności serca i ogólnego rozwoju płodu. Lekarz sprawdzi także ruchy dziecka oraz wskaże szacowaną masę płodu obecną i w chwili porodu;
  • pomiar ciśnienia tętniczego;
  • pomiar masy ciała mamy;
  • morfologię krwi;
  • badanie ogólne moczu.

W 30. tygodniu ciąży przyszła mama powinna się przygotowywać do porodu pod względem opanowania technik odpowiedniego oddychania, a także zasięgnąć wiedzy na temat karmienia piersią. Powinna mieć za sobą lekcje w szkole rodzenia, ale jeśli z jakichś powodów nie brała w nich udziału, warto zasięgnąć wiedzy u położnej środowiskowej czy też lekarza prowadzącego ciążę. Umiejętność prawidłowego oddychania w trakcie porodu może go znacznie ułatwić, zaś karmienie piersią bywa kłopotliwe, dlatego warto zadbać o to już teraz, by zaoszczędzić sobie stresów.

30. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 28. tygodniu ciąży od zapłodnienia (30. tydzień ciąży).

Bibliografia

 
  1. Położnictwo Podręcznik dla położnych i pielęgniarek. Redakcja naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2019.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.02.2024

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

11. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

18. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

1. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

22. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

4. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

9. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

14. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

31. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch