9. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Dziewiąty tydzień ciąży to kolejny tydzień intensywnego rozwoju płodu. Maluszek rośnie jak na drożdżach, niemal z tygodnia na tydzień podwaja swoje rozmiary. Kształtują się kolejne narządy wewnętrzne i dziecko coraz bardziej zaczyna przypominać kształtem mikro człowieka. W dziewiątym tygodniu ciąży wciąż towarzyszą Ci dolegliwości, takie jak mdłości, senność czy osłabienie. Brzuch jeszcze nie zmienia swoich rozmiarów, mimo że macica staje się coraz większa. Jak zadbać o zdrowie dziecka i własne?

9. tydzień ciąży – który to miesiąc?

9. tydzień ciąży to początek trzeciego miesiąca ciąży. Jest to też 7. tydzień życia dziecka. Coraz bliżej zakończenia pierwszego trymestru, coraz bliżej też poprawy samopoczucia.

Kończy się okres zarodkowy dziecka. Ma ono już zalążki praktycznie wszystkich organów wewnętrznych, które z tygodnia na tydzień coraz lepiej się rozwijają. Musi jednak minąć jeszcze wiele tygodni, aby w pełni przejęły swoje funkcje i były całkowicie samowystarczalne.

9. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Jaka jest wielkość dziecka w 9. tygodniu ciąży (trzeci miesiąc ciąży)? Dziecko waży około 2 gramy i mierzy około 2,3 cm. Zaczynają wykształcać się u niego narządy płciowe. U dziewczynek rozwijają się jajniki, natomiast u chłopców – jądra. Jest więc spora szansa, że na USG na koniec 1. trymestru dowiesz się o płci dziecka – czy będziesz mamą chłopca, czy dziewczynki.

Dziecko w 9. tygodniu ciąży ma już ukształtowane nogi oraz ręce. Jego ramiona zginają się w łokciach. Szyja dziecka zaczyna się wydłużać, mimo tego głowa wciąż jeszcze przylega do klatki piersiowej. Widoczne są już sutki dziecka.

W 9. tygodniu ciąży bardzo intensywnie rozwija się mózg dziecka. Kształtują się półkule mózgowe, międzymózgowie, z produkującą hormony przysadką mózgową, a także tyłomózgowie. Gałki oczne zaczynają ustawiać się na swoich miejscach, natomiast oczy pokrywają się powiekami. W 9. tygodniu trwa rozwój układu trawiennego. Narządy takie jak śledziona, nadnercza, pęcherzyk żółciowy oraz wątroba coraz lepiej specjalizują się w swoich funkcjach, wykształca się również odbyt dziecka.

9. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

Twoje ciało w 9. tygodniu ciąży dostosowuje się do nowego stanu. Macica cały czas powiększa się i teraz ma wielkość małego melona. Powoli zaczyna pokazywać się brzuszek, jest on widoczny szczególnie u kobiet szczupłych. Sama możesz odczuć już potrzebę zmiany garderoby. Rosnące piersi ewidentnie potrzebują nowych biustonoszy.

Możesz poczuć też więcej krągłości w okolicy bioder, pośladków, no i rosnącego brzucha. Hormony powodują zatrzymanie wody w organizmie, dlatego możesz czuć się nieco opuchnięta. Nie musisz jeszcze kupować typowych ubrań ciążowych. Postaw po prostu na luźniejsze, elastyczne spodnie, tuniki czy getry, które dadzą Ci swobodę ruchów.

Sprawdź również: Jakie badania zrobić w 11. tygodniu ciąży?

Siódmy miesiąc ciąży pojedynczej – zmienne nastroje i inne popularne objawy w trakcie ciąży

Zupełnie normalnym objawem ciąży są zmiany nastrojów i szczególna emocjonalność. Wiąże się ona ze zmianami hormonalnymi towarzyszącymi ciąży. W 9. tygodniu ciąży możesz zauważyć krwawienie dziąseł podczas mycia zębów. To również normalne zjawisko, spowodowane aktywnością hormonów ciążowych, a także rozszerzania się naczyń krwionośnych. Twoje dziąsła mogą stać się wrażliwe, rozpulchnione i obolałe. Aby nieco załagodzić ból przy szczotkowaniu, możesz wymienić szczoteczkę na taką z miękkim włosiem. Możesz też kupić specjalną pastę dla nadwrażliwych dziąseł.

9. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

W pierwszym trymestrze ciąży musisz wykonać badania zlecone przez ginekologa na pierwszej wizycie ciążowej. Jeżeli jeszcze jej nie odbyłaś, teraz jest ostatni dzwonek. Powinnaś już wybrać lekarza prowadzącego ciążę, a także odbyć pierwsze badanie USG, na którym sprawdzi on, czy płód rozwija się prawidłowo.

Badania, jakie należy wykonać przed 10. tygodniem ciąży, to badania ogólne krwi, takie jak morfologia, OB, badanie ogólne moczu, glukoza, grupa krwi wraz z Rh, badania przeciwko HIV, HPV, VDRL, różyczce i toksoplazmozie. Możesz też skontrolować ciśnienie krwi.

Sport w czasie ciąży – od którego tygodnia ciąży możesz ćwiczyć?

W 9. tygodniu ciąży pamiętaj o zdrowej diecie i aktywności ruchowej. Jeżeli nie masz przeciwwskazań, od samego początku ciąży dbaj o codzienną dawkę ruchu. Możesz zapisać się na zajęcia w wodzie lub aerobik dla ciężarnych lub też po prostu regularnie spacerować. Aktywność fizyczna przygotuje Twoje ciało na wysiłek, jakim jest poród, ale też pomoże ci w walce z dolegliwościami ciążowymi, takimi jak zaparcia.

Dieta w 9. tygodniu ciąży

Bardzo ważna jest też zdrowa, zbilansowana, lekkostrawna dieta. Unikaj żywności wysoko przetworzonej, fast foodów, konserwantów i używek. Oczywiście, jeżeli masz nieodpartą ochotę na frytki czy kebab – nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas je zjesz. Zachowaj jednak umiar. Postaw przede wszystkim na warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, nabiał, chude mięso oraz ryby.

9. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 7. tygodniu ciąży od zapłodnienia (9. tydzień ciąży).

Bibliografia

 
  1. Położnictwo Podręcznik dla położnych i pielęgniarek. Redakcja naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2019.
Opublikowano: ; aktualizacja: 27.03.2024

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

33. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

11. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

6. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

18. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

32. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

20. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

1. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

17. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch