4. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

4. tydzień ciąży rozpoczyna się mniej więcej pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Nawet jeżeli doszło do zapłodnienia i nie pojawi się krwawienie, możesz odczuwać wszelkie objawy, które zwykle towarzyszą Ci w tym czasie. Jeżeli starałaś się o dziecko, brak miesiączki może być dla Ciebie sygnałem, że się udało. Zwłaszcza, jeżeli do tej pory Twoje cykle były regularne.

Kiedy wypada 4. tydzień ciąży?

4. tydzień ciąży wypada wtedy, kiedy powinien zacząć się nowy cykl menstruacyjny. Można powiedzieć, że pierwszy dzień spodziewanej miesiączki rozpoczyna 4. tydzień ciąży. W tym czasie dochodzi do implantacji zarodka. Objawy implantacji mogą dawać nieco podobne symptomy, jak nadchodzący okres. Oprócz typowego bólu w podbrzuszu, bólu pleców w odcinku lędźwiowym i ogólnego złego samopoczucia, może pojawić się tak zwane krwawienie implantacyjne. Nie jest ono bardzo obfite i nie występuję zawsze, jednak gdy się pojawia, bywa mylone z początkiem menstruacji.

Implantacja zarodka w błonie śluzowej macicy

W czwartym tygodniu ciąży dochodzi do tak zwanej implantacji zarodka. Dzieje się to wtedy, kiedy pęcherzyk ciążowy zagnieżdża się w jamie macicy, a dokładniej - zagnieżdża się w błonę śluzową macicy. 1. miesiąc ciąży kończy się właśnie w ten sposób. Na tym etapie zarodek jest jeszcze zbiorem namnażających się komórek.

Kiedy zrobić test ciążowy?

4. tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie testu ciążowego, który na tym etapie powinien już pokazać dwie kreski. Jeżeli jest inaczej, czyli test pokazał jedną kreskę lub druga wyszła bardzo blada, nie martw się. Być może stężenie HcG w moczu jest jeszcze zbyt małe. Możesz zaczekać kilka dni i powtórzyć test. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy zrobić test bHcG, to właśnie dobry moment. Jeżeli doszło do zapłodnienia, badanie z krwi powinno to potwierdzić. W 4. tygodniu ciąży poziom beta HcG może wynosić od 5 do 426 mlU/ml. Poziom ten podwaja się co 48-72 godziny. W przypadku ciąży bliźniaczej poziom może być wyższy i rosnąć szybciej.

Zobacz też: Co dzieje się w 5. tygodniu ciąży?

Jak poprawnie zrobić test ciążowy?

Domowy test ciążowy najlepiej wykonywać z samego rana. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej w moczu jest wtedy najwyższe. Wykonując test, postępuj zgodnie z instrukcją. Do badania powinno używać się moczu ze środkowego strumienia. Zaaplikuj do okienka testowego dokładnie tyle kropli, ile jest zalecane. Jeżeli po upływie odpowiedniej ilości czasu test nie pokazał upragnionych dwóch kresek lub są one niewyraźne, możesz powtórzyć test za kilka dni lub spróbować użyć testu innej firmy.

Beta-HCG czy to gwarancja ciąży?

Jeżeli wykonane w laboratorium badanie poziomu gonadotropiny kosmówkowej wykazało jej podwyższony poziom, jest to w większości przypadków potwierdzenie ciąży. Niestety, w niektórych przypadkach podwyższone i utrzymujące się wysokie stężenie beta HcG może być symptomem choroby. Tak zwany zaśniad groniasty, jest to niezłośliwa postać ciążowej choroby trofoblastycznej. Zaśniad tworzy się wtedy, kiedy komórka jajowa została nieprawidłowo zapłodniona i zaczyna rozrastać się w macicy. W przypadku zaśniadu zarodek albo w ogóle się nie wykształcił, albo jest bardzo mocno uszkodzony genetycznie i nie rozwija się prawidłowo. Ciąża zaśniadowa jest bardzo niebezpieczna dla życia kobiety. Zwykle zaśniad ulega samoistnemu poronieniu, jednak czasami konieczne jest wykonanie zabiegu łyżeczkowania jamy oraz szyjki macicy. Zaśniad groniasty nie determinuje pojawienia się kolejnej zdrowej, prawidłowo rozwijającej się ciąży.

Sprawdź również: Jakie badania zrobić w 6 tygodniu ciąży?

Pierwsze objawy ciąży

W 4. tygodniu ciąży niektóre kobiety nie odczuwają jeszcze żadnych objawów ciążowych, inne z kolei odczuwają tkliwość piersi, utratę apetytu lub zwiększoną częstotliwość oddawania moczu. Organizm każdej kobiety jest inny. Nawet jeżeli jeszcze nic nie czujesz, a test ciążowy wyszedł pozytywny, nie stresuj się. Umów się na wizytę do ginekologa i zadbaj o siebie. Postaraj się nie forsować, unikać stresu i wysiłku fizycznego. Pierwsze tygodnie ciąży są okresem wysokiego ryzyka. Do 12. tygodnia ciąży istnieje dość duże prawdopodobieństwo poronienia. Dlatego w miarę możliwości zrób wszystko, aby w tym czasie w sposób szczególny o siebie dbać.

Przeczytaj też: 7. tydzień ciąży w pigułce

Co się dzieje z dzieckiem w czwartym tygodniu ciąży?

4. tydzień ciąży to okres intensywnego namnażania się komórek przyszłego zarodka. To bardzo ważny czas, ponieważ właśnie z tych komórek będą tworzyć się narządy wewnętrzne Twojego maleństwa. W 4. tygodniu ciąży dziecko jeszcze nie przypomina znanego nam obrazu zarodka. To wciąż zbiór komórek, jednak już niedługo ta mała fasola zacznie przypominać płód.

4. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się zarodek w 2. tygodniu ciąży od zapłodnienia (4. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

11. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

29. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

37. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

8. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

12. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

31. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

24. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

18. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch