Powrót do Kalenadrza Ciąży

3 tydzień ciąży (1 tydzień od zapłodnienia)

Ocena: 4.56/5 Głosów: 21
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Tak naprawdę to dopiero w tym tygodniu następuje zapłodnienie i od niego można by zacząć liczyć wiek ciąży. Po intymnym zbliżeniu plemniki rozpoczęły wyścig do jajowodu. Zawodników może być nawet 250 milionów (tyle średnio uwalnia się podczas ejakulacji). Przed nimi kilka przeszkód. Pierwszą jest śluz, który chroni macicę przed drobnoustrojami oraz stanowi zaporę dla plemników przez większą część cyklu. Teraz śluz rozrzedza się, więc plemniki mogą się przez niego prześlizgnąć. Ale nie wszystkim się to udaje. Do dalszej konkurencji przechodzą jedynie plemniki o prawidłowym kształcie główki i odpowiednim ruchu ogonka. Reszta zawodników odpada. "Zwycięzcy" zbierają się u wejścia do macicy i tu czekają na sygnał do kolejnego wyścigu.

W tym samym czasie pęka pęcherzyk Graffa i uwalnia gotowe do zapłodnienia jajeczko. Ono również rozpoczyna wędrówkę do macicy, podczas której emituje substancję chemiczną pobudzającą oczekujące plemniki. Ruszają one w kierunku jajowodu. Tu napotykają kwaśne środowisko i wiele z nich ginie. W efekcie zostaje około tysiąca plemników, ale zwycięzcą może być tylko jeden. Ma mało czasu, komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia zaledwie przez 24 godziny po uwolnieniu z jajnika. Z jajeczkiem łączy się wreszcie jeden, najsilniejszy plemnik - zaczyna się życie! Konkretne życie - bo dziecko zyskuje od razu niezmienny układ genów, z którym się urodzi. Już w momencie zapłodnienia zapada decyzja, jaka jest płeć dziecka, powstaje jeden, niepowtarzalny człowiek. Ma już ustalone niektóre cechy charakteru i temperament, jak również kolor oczu, włosów oraz podatność na pewne choroby.

Zapłodnione jajeczko wędruje 3-4 dni przez jajowód do macicy. Przypomina malinę, bo składa się z kilkudziesięciu komórek, które cały czas się dzielą (z jednej tworzą się dwie identyczne, następnie cztery, osiem itd.). Osiada w jamie macicy i tu przechodzi kolejne podziały.

Pobierz bezpłatny Informator Mamazone.pl Badania w ciąży 2015

MAMA

W czasie dni płodnych promieniejesz - czujesz się i wyglądasz świetnie, masz mnóstwo energii. Może się zdarzyć, że owulację odczujesz jako kłujący ból w dole brzucha, u niektórych kobiet pojawia się też delikatne plamienie owulacyjne - nie jest to powód do niepokoju.

Jeśli zajdziesz w ciążę, twój organizm jeszcze nie da ci o tym znać. Na razie wstrzymaj się z wykonywaniem testu ciążowego - jest na to zdecydowanie za wcześnie. Hormon hCG, który wykrywają domowe testy ciążowe, zacznie być wydzielany przez zaczątek łożyska dopiero po implantacji zarodka, a więc od około 4.-5. tygodnia ciąży. Robienie testu zaplanuj na pierwszy dzień spodziewanej miesiączki.

W pierwszych dniach po zapłodnieniu zdarzyło ci się np. wypić alkohol, opalać w solarium czy przyjąć lekarstwa na infekcję? Nie martw się, na tym etapie ciąży nie stanowi to dla niej zagrożenia.

Powinnaś już jednak zacząć modyfikować swoją dietę - zrezygnuj z produktów, których i tak nie będzie ci wolno jeść w kolejnych miesiącach ciąży, a które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia dziecka - serów pleśniowych, surowych ryb i surowego mięsa.

WAŻNE

Zarodek mieści się na czubku szpilki i ma ok. 0,1 mm grubości. Przypomina owoc morwy, po łacinie "morum", dlatego nazywany jest morulą.

Tematy: dni płodne, zapłodnienie, kalendarz ciąży, 3 tydzień ciąży

Zobacz inne filmy z Kalendarza Ciąży

Komentarze