3. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Trzeci tydzień ciąży to tak naprawdę pierwszy tydzień życia płodowego Twojego dziecka. To właśnie w tym tygodniu z zapłodnionej komórki jajowej zaczyna rozwijać się malutki zarodek. Na tym etapie jeszcze nie zaczniesz odczuwać dolegliwości ciążowych. Najprawdopodobniej test ciążowy również nie wykaże jeszcze ciąży, co nie oznacza, że jej nie ma. Po prostu stężenie hormonów w moczu jest jeszcze zbyt niskie. Dowiedz się, co dzieje się w Twoim organizmie w 3. tygodniu ciąży?

Kiedy wypada 3. tydzień ciąży?

Trzeci tydzień ciąży rozpoczyna się po lub w trakcie owulacji. Jeżeli w tym czasie dojdzie do zapłodnienia, to będzie to intensywny czas podziału komórkowego zarodka i jego wędrówki przez jajowód do macicy, gdzie zagnieździ się na kolejne co najmniej 8 miesięcy. Trzeci tydzień ciąży to bardzo wczesna ciąża, która jest jeszcze bardzo niepewna. W tym okresie wymaga ona szczególnej ostrożności. Powinnaś unikać stresu, odstawić wszelkie używki i nie przemęczać się.

Jak przebiega zapłodnienie? Kiedy pęcherzyk ciążowy dociera do jamy macicy?

W trzecim tygodniu ciąży, kiedy dojrzała komórka jajowa łączy się plemnikiem, w Twoim ciele zaczyna dziać się prawdziwa magia. W ciągu kilku godzin od zapłodnienia komórki jajowej dochodzi do podziału komórkowego zarodka, najpierw na dwie komórki, później na cztery, itd. Zarodek zaczyna rosnąć, w ciągu 3-4 pierwszych dni istnienia tworzy się z niego tak zwana morula – czyli grudka komórek, która powoli przemieszcza się jajowodem w stronę macicy. Dociera do niej pod koniec 3. tygodnia ciąży, najczęściej w formie blastocysty. Od moruli blastocysta różni się tym, że w jej wnętrzu utworzyła się pusta przestrzeń. Przez kolejne 3-4 dni będzie ona dojrzewać i będą w niej zachodzić kolejne podziały komórkowe, aż do momentu zagnieżdżenia się w macicy.

Zobacz też: Co dzieje się w 4. tygodniu ciąży?

3. tydzień ciąży – co zmienia się w Twoim ciele?

Zagnieżdżenie zarodka w macicy, do którego dochodzi zwykle na przełomie 3. i 4. tygodnia ciąży, to moment, kiedy zaczyna wytwarzać on gonadotropinę kosmówkową – HcG. Podwyższenie stężenia tego hormonu w moczu skutkuje pozytywnym wynikiem testu ciążowego. Sam moment implantacji zarodka może objawiać się delikatnym krwawieniem – to tak zwane krwawienie implantacyjne. Niektóre kobiety mylnie odbierają je jako miesiączkę. Krew, która się pojawia w tym czasie, pochodzi z naruszonych naczyń błony macicy. Nie zawsze jednak dochodzi do krwawienia implantacyjnego. Czasami jedynym objawem jest lekki ból w podbrzuszu. Kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w jamie macicy, stężenie hormonu HcG rośnie. W organizmie kobiety zaczynają odbywać się rewolucyjne zmiany hormonalne. W tym czasie domowy test ciążowy powinien wykryć ciążę.

Sprawdź też: USG w 5. tygodniu ciąży

Pierwsze objawy ciąży

W trzecim tygodniu ciąży, wraz z implantacją zarodka, możesz zacząć zauważać pierwsze zmiany w swoim ciele – to tak zwane wczesne objawy ciąży. Przede wszystkim może pojawić się tkliwość piersi, a także ściemnienie brodawek. Niektóre kobiety od samego początku ciąży odczuwają przemęczenie, a także lekkie podniesienie temperatury ciała. Objawy te to jednak bardzo indywidualna sprawa każdej z nas, dlatego nawet jeżeli Ty nie zauważasz ich u siebie, nie oznacza to, że dzieje się coś złego.

Jak dbać o siebie w trzecim tygodniu ciąży?

Pierwsze tygodnie ciąży to okres bardzo wrażliwy, nazywany też okresem wyjątkowego ryzyka. W tym czasie powinnaś więc szczególnie o siebie dbać. To, że w ciąży nie można pić alkoholu, palić papierosów i przyjmować innych substancji psychoaktywnych, jest chyba oczywiste.

To też może Cię zainteresować: 6. tydzień ciąży w pigułce

Ciąża biochemiczna – co to takiego?

Trzeci tydzień ciąży kończy się zwykle zagnieżdżeniem zarodka w macicy. Czasami jednak się to nie udaje. Zarodek nie zagnieżdża się i dochodzi do poronienia. Kiedy dochodzi do samoistnego przerwania ciąży na jej bardzo wczesnym etapie – do 6. tygodnia – mówimy wówczas o ciąży biochemicznej. Na zakończenie ciąży na tym etapie może mieć wpływ wiele czynników. Mogą to być wady rozwojowe zarodka, blizny pooperacyjne w macicy, ale też silny wysiłek fizyczny. Wiele kobiet nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, że są/były w ciąży. Kiedy dochodzi do krwawienia w celu samoistnego usunięcia zarodka, traktują je jako spóźnioną miesiączkę.

3. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się zarodek w 1. tygodniu ciąży od zapłodnienia (3. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

26. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

36. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

16. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

29. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

22. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

11. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

9. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

37. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch