Powrót do Kalenadrza Ciąży

2 tydzień ciąży

Ocena: 3.8/5 Głosów: 19
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Podczas 2 tygodnia ciąży twój organizm przygotowuje się do zapłodnienia. Drugi tydzień ciąży to czas, kiedy powinniście cieszyć się seksem. Sprawdź, co dzieje się w 2 tygodniu ciąży!

Miesiączka już się skończyła, w jajnikach dojrzewają komórki jajowe. Macica pokrywa się warstwą silnie ukrwionej błony śluzowej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, tkanka wraz z niezapłodnionym jajeczkiem złuszczy się i zostanie usunięta z organizmu podczas najbliższej miesiączki - to właśnie stąd krwawienie. A jeżeli już za kilka dni plemnik połączy się z twoją komórką jajową… jeszcze nie będziesz w ciąży. Minie około tygodnia, zanim zarodek dotrze do jamy macicy i zagnieździ się w jej błonie (dojdzie do implantacji).

MAMA

Już za parę dni dojdzie do owulacji - na pewno czujesz się lepiej niż zwykle, zauważyłaś poprawę stanu skóry i włosów, łatwiej ci się skoncentrować i… masz coraz większą ochotę na seks! To zasługa estrogenów, których poziom w twoim organizmie stopniowo wzrasta. Gdy zaobserwujesz wzmożone nawilżenie pochwy i przezroczysty, rozciągliwy śluz, to znak, że owulacja tuż-tuż.

Chociaż jest jeszcze raczej za wcześnie na zapłodnienie, nie czekajcie na owulację i… cieszcie się sobą. Niech seks sprawia wam przyjemność, relaksuje i pomaga w budowaniu bliskości.

Uwaga! Macie szanse na spłodzenie dziecka już w tym tygodniu, jeżeli twoje cykle są krótkie (trwają mniej niż 28 dni) lub owulacja występuje u ciebie wcześniej niż w połowie cyklu. Dowiedz się więcej na temat przebiegu kobiecego cyklu i płodności - to idealny moment na lepsze poznanie swojego organizmu. Jeśli rozpoznawanie objawów płodności sprawia ci trudność albo masz nieregularne cykle, zapytaj w aptece o testy owulacyjne, które pozwolą ci przewidzieć moment jajeczkowania.

Twoja dieta może wpłynąć na płeć dziecka. Chcesz urodzić chłopca? Mały mężczyzna preferuje ostre, kwaśne i słone produkty. Służy mu jadłospis obfitujący w mięsa. Jedz też sporo produktów bogatych w potas, np. banany, morele, pomidory, ziemniaki, brokuły.

Marzy ci się córeczka? W skład "przepisu na dziewczynkę" wchodzą słodkości, potrawy mączne i przetwory mleczne. Kobietki lubią też produkty bogate w wapń (sery i jaja) oraz magnez (orzechy, rośliny strączkowe, szpinak).

WAŻNE

Jeśli w tym tygodniu dojdzie do intymnego zbliżenia, są duże szanse, że będziecie rodzicami córeczki. O dziewczynkę warto spróbować postarać się tuż przed owulacją - plemniki z chromosomem X potrafią dłużej przeżyć w twoich drogach rodnych, jest więc większe prawdopodobieństwo, że dotrwają do jajeczkowania. Natomiast seks w dniu owulacji zwiększa szanse na poczęcie chłopca - plemniki z chromosomem Y są szybsze i sprawniej docierają do komórki jajowej.

Zobacz inne filmy z Kalendarza Ciąży

Komentarze