Powrót do Kalenadrza Ciąży

15 tydzień ciąży (13 tydzień od zapłodnienia)

Ocena: 4.45/5 Głosów: 45
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Rośnie tułów dziecka, by choć trochę przybliżyć się wymiarami do głowy. Nogi stają się nieco dłuższe niż ramiona. Wątroba "skupia się" na produkowaniu żółci - to dlatego pierwsza po narodzinach kupka (smółka) jest ciemnozielona. Żółć przechodzi do jelit i zabarwia ich treść. Jądra zaczęły wędrówkę do moszny (dotrą tam pod koniec ciąży), także jajniki zmieniają miejsce. Skóra dziecka, na razie wciąż prześwitująca, stopniowo pokrywa się meszkiem płodowym - tzw. lanugo. Malec rośnie w błyskawicznym tempie, ale jeszcze słabo przybiera na wadze.

Czas upływa dziecku m.in. na ssaniu kciuka - w ten sposób przygotowuje się do ważnej czynności, jaką zajmie się zaraz po przyjściu na świat - ssania piersi, a także… uspokaja się, gdy wyczuwa twój smutek.

 

MAMA

W drugim trymestrze ciąży większość kobiet czuje się rewelacyjnie, tzn. zdecydowanie lepiej niż w pierwszych miesiącach. Zazwyczaj to czas bez nudności, zmęczenia i senności, a jeszcze bez dokuczliwego ciężaru dodatkowych kilogramów. Już nie biegasz co godzinę do toalety, a to dzięki temu, że macica uniosła się i przestała naciskać na pęcherz. Pewnie tego nie czujesz, ale twoje serce bije teraz szybciej i jest trochę większe - w twoich żyłach krąży więcej krwi, do końca ciąży jej objętość wzrośnie o ok. 1,5 litra.

Zauważyłaś, że twoja pochwa jest mocniej ukrwiona i lepiej nawilżona? Taki stan, wywołany zwiększoną objętością krwi i zmianą charakteru wydzieliny pochwowej, sprzyja infekcjom. Zwróć szczególną uwagę na higienę okolic intymnych.

Warto wykorzystać ten przyjemny dla ciebie czas na wakacje. Możesz spokojnie wybrać się za granicę - nie ma żadnych przeciwwskazań przed lataniem samolotem. Pamiętaj, wybierając się na urlop, koniecznie zabierz ze sobą swoją kartę ciąży.

WAŻNE

Jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim, otrzymujesz 100 procent wynagrodzenia. Nie ma znaczenia, czy zwolnienie wypisał ginekolog, czy lekarz pierwszego kontaktu. Ważne, by na druczku pojawił się symbol, mówiący o tym, że jesteś w ciąży.

Dziecko mierzy już 10 cm i waży 50 g.

 

Sprawdź odpowiedzi na 9 najczęstszych pytań o ruchy dziecka w brzuchu mamy.

 


Tematy: rozwój płodu, kalendarz ciąży, 15 tydzień ciąży

Zobacz inne filmy z Kalendarza Ciąży

Komentarze